Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Miasta Partnerskie

SOVATA

Brzesko podpisało umowę o współpracy miast bliźniaczych z miastem Sovata 30 stycznia 2000 r. Nieoficjalne kontakty utrzymywane były już od 1998r.

      Sovata to mała miejscowość kąpieliskowa, która prawa miejskie otrzymała w 1952 roku. Sovata jest położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w dolinie rzeki Mała Tyrnawa w okolicy pagórkowatej i silnie zalesionej. Liczy około 9 tys. mieszkańców. W opisach podróżników Sovata jest często określana perłą Sovidek (okolica obfitująca w sól), gdyż „jak błyszcząca perła” chowa się pośród wysokich gór pokrytych gęstymi lasami. Dogodne warunki klimatyczne oraz występowanie licznych źródeł mineralnych sprzyjają budowie uzdrowisk. Spośród licznych miejscowości kuracyjnych i letniskowych, najsłynniejszym i najnowocześniejszym jest właśnie Sovata . Pod jej powierzchnią zalegają bogate pokłady soli, eksploatowane po dzień dzisiejszy. Na powierzchni zaś utworzyły się jeziora słone, z których największe – Ursu (Jezioro Niedźwiedzie) ma 45 tys. m2 powierzchni. Nad brzegami jezior rozbudowano uzdrowisko uważane za jedno z najważniejszych w swej specjalności w Europie. Leczy się tam reumatyzm i inne schorzenia stawów oraz choroby kobiece, układu nerwowego, skórne i przewodu pokarmowego. Sovata jest zresztą nie tylko kombinatem leczniczym. Liczne lokale rozrywkowe, atrakcyjność turystyczna okolicy oraz wspaniały klimat uczyniły z niej jedno z najmodniejszych letnisk w Rumunii.

     Dominującą dziedzina przemysłu jest pozyskiwanie i obróbka drewna a także przeróbka ziół. Duża część ludności utrzymuje się z rolnictwa.

Kontakt: Primar
Fülöp László Zsolt
Tel. +40 265 570 218
e-mail: sovata@cjmures.ro
http://www.primariasovata.ro

Adres: Rumunia
3295 Szovata
Fo ut 155.