Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Spadkobiercy pancerniackiej tradycji
22.02.2023

Spadkobiercy pancerniackiej tradycji

We wtorek 21 lutego br. w Szkole Podstawowej w Mokrzyskach odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Plastycznego pod hasłem „1 Batalion Czołgów w Żurawicy – spadkobiercy pancerniackiej tradycji”. Jest to już czwarta edycja konkursu, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych w Mokrzyskach i Żurawicy. Jego organizatorami są dyrektorzy obu placówek oraz dowództwo batalionu, a patronat nad nim sprawują burmistrz Brzeska Tomasz Latocha i wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

W Mokrzyskach przebieg i organizację konkursu koordynują, podobnie  jak przed rokiem, Beata Gicala oraz Dorota Węglarz. Konkurs odbywa się dwutorowo. Za nami już etap plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-4. Jego wyniki nie są jeszcze znane, bowiem komisja przed podjęciem werdyktu bacznie przegląda prace nadesłane przez wychowanków obu szkół. W drugim etapie, w którym liczy się historyczna wiedza dotycząca dziejów batalionu, w oparciu o dostarczone uczestnikom materiały, startują uczniowie klas 5-8. W Mokrzyskach do tego etapu przystąpiło 27 uczennic i uczniów.

Uroczystego otwarcia konkursu historycznego dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach Marek Kossoń. Gośćmi uroczystości byli dowódca 1 Batalionu w Żurawicy ppłk Rafał Kluz oraz burmistrz Tomasz Latocha.

Patronem batalionu z Żurawicy jest pochodzący z Mokrzysk pułkownik Józef Koczwara, żołnierz I Brygady Legionów Polskich. Jego życiorys to wzorzec prawdziwego patriotyzmu. Ten legionista, ułan, pancerniak. Żołnierz Armii Krajowej walczył o niepodległość kraju w obu wojnach światowych. W latach 30. XX wieku był dowódcą stacjonującego wówczas w Żurawicy 2 pułku pancernego. Po wojnie pozostał wierny swoim ideałom. Oparł się komunistycznej propagandzie i sowieckiej okupacji. Nie wstąpił do LWP. Zrzucił wojskowy mundur, a do emerytury zajmował się rolnictwem. Po śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie. Żołnierze z żurawickiego batalionu podczas każdego pobytu w naszych stronach odwiedzają grób swojego patrona, aby oddać należny mu hołd.  

Spadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycjiSpadkobiercy pancerniackiej tradycji