Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Mieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu
25.04.2022

Mieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu

W ramach działań związanych z edukacją ekologiczną oraz idei zero waste – Gmina Brzesko zawarła  umowę ze spółką Trafin Oil PL z siedzibą w Ustroniu,  której zadaniem będzie dostarczenie pojemników na zużyty olej jadalny wraz z obsługą pojemników służących do gromadzenia zużytych substancji oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjno - marketingowej. W imieniu Gminy  umowę podpisał Grzegorz Brach, Zastępca Burmistrza Brzeska, a firmę reprezentował Josef Cieslar, wiceprezes Zarządu.

Na terenie gminy zostanie ustawionych 60 pojemników służących do gromadzenia zużytych olejów jadalnych, które będą zlokalizowane w altankach śmietnikowych, placówkach przedszkolnych i szkolnych , oraz w miejscach wskazanych przez Zarządców terenu.

Selektywnie zbierane będą wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używa się w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wleje się zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesie się ją do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Należy jednak pamiętać, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

 

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używasz w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejesz zużyte oleje do dowolnej butelki PET i  zaniesiesz ją do jednego z naszych pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętaj, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone –  powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.

Mieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu