Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Mieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu
25.04.2022

Mieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu

Gmina Brzesko dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest olej jadalny. W mieście pojawiło się 60 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego. 

jak-poprawnie-segregowac-olej.jpgJak prawidłowo segregować zużyty olej jadalny?

Zużyte oleje i tłuszcze przelej do dowolnej plastikowej butelki typu PET. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę zanieś do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów. Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane do przygotowania jedzenia w twoim domu.

Wykorzystanie oleju w kuchni

Bez oleju trudno wyobrazić sobie gotowanie. Większość z nas prawdopodobnie pozbywa się go po jednym smażeniu, niektórzy decydują się na jego ponowne użycie. Jak przechowywać olej po smażeniu i dlaczego powinien później trafić do utylizacji?

Zasady ponownego użycia oleju

Olej po smażeniu należy schłodzić, przefiltrować np. przez gazę i przelać do nieprzezroczystego, zamykanego naczynia. Taki olej można przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu lub lodówce.

Warto mieć na uwadze spadek jakości oleju po każdym smażeniu oraz to, że obecność dodatków, np. przypraw, powoduje szybsze psucie.

Jak rozpoznać, że olej jest zużyty?

Wskazywać może na to ciemny kolor produktu – to może oznaczać, że jest on już przepalony, nieprzyjemny zapach, brak małych bąbelków, które powinny powstawać podczas smażenia, dymienie czy powstawanie piany w czasie podgrzewania na patelni. W takim tłuszczu powstają toksyczne związki, które mogą stanowić przyczynę chorób nowotworowych, neurologicznych, serca czy wątroby. Taki olej nie nadaje się już do przygotowywania potraw i należy go zutylizować.

Jak utylizować zużyty olej w kuchni?

Olej posmażalniczy jest traktowany jako odpad komunalny. Nie może on trafiać do kanalizacji, być spalany czy też wylewany w przypadkowych miejscach. W naszej gminie możemy oddać go specjalnych pojemników na zużyty olej i tłuszcz jadalny. Ich rozmieszczenie można sprawdzić na mapie: www.segregujolej.pl/mapa. Zużyty olej zostanie oczyszczony  i ponownie wykorzystany do produkcji biopaliw.

Wskazówki:

👉 Olej oddawaj do pojemnika w plastikowej butelce PET. Nie wrzucaj do pojemnika słoików z olejem – słoik w czasie transportu może się stłuc, a olej rozlać.

👉 Lepiej wlać olej do butelki przez lejek, zwłaszcza jeśli ma węższą szyjkę i musimy przelać większą ilość oleju.

👉 Nigdy nie wlewaj gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.

👉 Jeśli olej zawiera resztki jedzenia (np. z marynowanych warzyw lub smażenia i pieczenia), można je wyłapać przez sito. Jeśli utkną w lejku, możesz wepchnąć je do butelki, mogą jednak spowodować zatkanie lejka i rozlanie oleju.

👉 Zaleca się użycie lejka z możliwie najszerszym otworem przepływu. Olej powinien być wlewany do butelki PET powoli i ostrożnie, tak aby nie wylewał się poza krawędź lejka. Rozlany olej może sprawić wiele kłopotów.

📍 Lokalizacje pojemników są na mapie: https://www.segregujolej.pl/mapa/.

 

Mieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklinguMieszkańcy Gminy Brzesko mogą oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu