Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
13 grudnia w Brzesku
13.12.2020

13 grudnia w Brzesku

W tym roku mija 39 lat od daty wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę 13 grudnia, w dniu rocznicy, delegacja brzeskich samorządowców w składzie: wiceburmistrz Brzeska Grzegorz Brach, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kądziołka oraz radni Piotr Duda, Bogusław Sambor i Kamil Trąba, złożyła w imieniu mieszkańców gminy wiązankę kwiatów pod tablicą „Solidarności”, oddając hołd wszystkim zaangażowanym w walkę z komunistycznym reżimem.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku z naruszeniem obowiązującej wówczas konstytucji PRL. Zawieszony został 31 grudnia 1982, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. Podczas jego trwania internowano 10 131 działaczy „Solidarności”, a 40 osób straciło życie. Wśród internowanych znalazły się siostry Janina i Maria Surowieckie z Brzeska przetrzymywane w Gołdapi, a poszukiwany SB-ckim listem gończym Zbigniew Dulemba ukrywał się ponad rok. Brzeska „Solidarność” ma bogatą historię pełną dramatycznych wydarzeń. Zachęcamy do sięgnięcia po BIM z września 2005 roku, w którym z okazji 25-lecia związku ukazał się obszerny tekst Marka Latasiewicza zatytułowany „Jeden drugiego ciężary noście”. W Brzesku pamięć o początkach solidarnościowego ruchu i jego znaczeniu dla losów Polski jest pieczołowicie pielęgnowana. Między innymi główna ulica rozbudowywanego sukcesywnie Pomianowskiego Stoku nosi imię Solidarności.    

13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku13 grudnia w Brzesku