Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Przed kanonizacją patrona
08.04.2014

Przed kanonizacją patrona

W gimnazjum w Jadownikach odbyło się niecodzienne spotkanie z księdzem, który towarzyszył Janowi Pawłowi w jego podróżach apostolskich.  Ks. Jarosław Cielecki  ma  też innego rodzaju  osobiste  związki z papieżem Janem Pawłem II: pochodzi z Niegowici gdzie po powrocie ze studiów w Rzymie młody ks. Karol był wikarym.  Ze wspólnej historii związanej z Niegowicią wyniknęło wiele  pomysłów ks. Cieleckiego, kilka dzieł i inicjatyw. Powstał też film fabularny: Wikary ks.  Wojtyła w Niegowici. Scenariusz do filmu oparty został o spisane przez księdza Cieleckiego wspomnienia ludzi pamiętających młodego księdza Karola.   Ten film przed spotkaniem z jego scenarzystą i reżyserem  obejrzeli uczniowie PGJ w czytelni szkolnej. W ten sposób  w szkole  rozpoczęły się przygotowania do kanonizacji naszego patrona. Następnie pod koniec marca  przyjechał do nas  ks. Cielecki, na stałe zamieszkały w Rzymie.

Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Ksiądz mówił dużo i ciekawie, uczniowie słuchali i pytali. Wcześniej obejrzany film, był bardzo dobrym powodem do rozmowy o Janie Pawle II. Dodatkowo ks. Cielecki przywiózł kopię obrazu Matki Bożej z Niegowici, którą wozi po całym świecie. Przed tym obrazem, jak niegdyś Karol Wojtyła odmówiliśmy” „Zdrowaś Mario”, bo bez modlitwy trudno być gotowym do kanonizacji. O przyjazd ks. Cieleckiego z dobrym rezultatem,  długo i wytrwale zabiegała nauczycielka Agata Kogut.

Dalsze przygotowania to: wpisy do  wystawionej w bibliotece Szkolnej Księgi Kanonizacyjnej, popularyzacja wpisów do Księgi Kanonizacyjnej na stronie www.iskramilosierdzia.pl - księgi, która trafi do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II. i do której może każdy się wpisać. To  także głos papieża rozbrzmiewający z głośników szkolnego radiowęzła w rocznicę Jego śmierci 2 kwietnia br.  oraz   lekcje i konkursy pozwalające lepiej poznać wielkiego Polaka.  Dodatkowo w czytelni biblioteki prezentowane są unikalne dokumenty związane z Janem Pawłem II  i  historią  Publicznego Gimnazjum, w którą  jej patron się wpisuje od początku istnienia szkoły. Krystyna Serbeńska-Biel

DSC_5650-1 (Kopiowanie)DSC03395DSC03415DSC03421