Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Szkolny dzień profilaktyki
02.04.2014

Szkolny dzień profilaktyki

Pierwszy dzień wiosny to  symbol radości, uśmiechu, zadowolenia z nadejścia cieplejszej pory roku. Pozytywne nastawienie wydaje się być wpisane w ten dzień. Korzystając z tego nastroju Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach co roku organizuje Szkolny Dzień Profilaktyki. W ten sposób wychodzi naprzeciw  oczekiwaniom uczniów gdyż zgodnie z tradycją nie ma tego  dnia zajęć dydaktycznych. W zamian uczniowie otrzymują dużą porcję  wiedzy i pomysłów, które  płyną ze spotkań z ciekawymi ludźmi. Mają  też okazję zastanowić się nad swoimi przyszłymi wyborami  podczas wyjątkowych prelekcji  lub prezentacji utrwalających bezpieczne i odpowiedzialne zachowania  w życiu codziennym.

Tegoroczny Szkolny Dzień Profilaktyki miał  zwrócić  uwagę na zagrożenia,  które niesie ze sobą internet i  nieodpowiedzialne korzystanie z  komputera . Dodatkowo miał zainteresować uczniów bujaniem w obłokach, ale precyzyjnie. Dzień rozpoczął się  wyjątkową lekcją wychowawczą,  na której uczniowie  realizowali program  „ Wyloguj się do życia”. Kolejną częścią  programu  było spotkanie z pilotami:   Bolesławem  Radomskim  i Dariuszem Lechowskim. Tegoroczni goście Szkolnego Dnia Profilaktyki to niezwykłe osoby, które  całe swoje życie podporządkowały lataniu. Panowie od lat są  członkami narodowej kadry samolotowo nawigacyjnej i systematycznie odnoszą wielkie sukcesy  np. wspólnie zdobyli wicemistrzostwo na  XVIII Rajdowych  Samolotowych Mistrzostwach  Świata w Hiszpanii w 2012 r -B. Radomski- pilot, D. Lechowski-nawigator. Ponadto Bolesław Radomski w roku 2011 w RPA zdobył tytuł wicemistrza świata, a w 2013 w Niemczech zdobył tytuł mistrza świata w lataniu precyzyjnym.  Oczywiście w obydwu konkurencjach panowie przyczynili się  do sukcesu całej drużyny, która wywalczyła tytuł  mistrza świata w obu kategoriach.

W czasie spotkania z takimi znakomitościami uczniowie obejrzeli krótkie filmy z zawodów oraz treningów z kanału Polish Flying Team znajdującym się na You Tube, a  sfilmowanych przez kolegów naszych gości z drużyny. Obrazy  uzupełnione ciekawymi  opowieściami   pilota i nawigatora  otworzyły przed słuchającymi zupełnie nowe obszary wiedzy i dokonań.  Sprowokowały również  pytania, na które wyczerpująco odpowiadali zaproszeni piloci.  Goście opowiedzieli m. in.  o początkach  swoich zainteresowań lotnictwem: np. pan Radomski rozpoczął od sklejania modeli samolotów, później wybrał studia na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku pilotaż, a  obecnie pracuje jako pilot pasażerskich linii LOT.

Na koniec goście zaprosili wszystkich na Mistrzostwa Świata w lataniu rajdowym , które odbędą się w tym roku w Toruniu w dniach 17 -22 sierpnia oraz opowiedzieli na czym  takie zawody  polegają. Ich celem  jest wyłonienie najlepszej na świecie załogi pilot-nawigator. Lotnicy muszą sprostać  wielu wyzwaniom, które czekają na nich w powietrzu. Najważniejszy jest dokładny pilotaż i precyzyjnie wykreślona trasa, a żeby utrudnić zadanie, tolerancja czasowa na trasie wynosi 2 sekundy błędu! Przy prędkości samolotu rzędu 140 km/h wydaje się to wręcz nieosiągalne, a jednak…

Napełnieni wolą walki uczniowie rozpoczęli zawody sportowe. Zwycięskie klasy otrzymały punkty do konkursu „Klasy Roku”. Na zakończenie Dnia Profilaktyki nauczyciel  Rafał Sieński wraz z grupą uczniów przygotował program „TV profilaktyki”, przedstawiający różne zagadnienia dotyczące m. in. zagrożenia na drodze, problemów związanych ze spożywaniem alkoholu oraz zasad zdrowego odżywiania. Na koniec chyba warto dodać, że latanie precyzyjnie jak i latanie rajdowe wydaje się być typowo polską konkurencją,  bo na 21 Mistrzostw Świata w lataniu precyzyjnym Polacy stawali na podium drużynowo 17 razy,  w tym 15 razy zdobyli złoto dla drużyny, a  Mistrzostwo Świata indywidualnie  14 razy.  Podobnie jest z lataniem rajdowym: na 18 zorganizowanych zawodów o Mistrzostwo Świata Polacy sięgali po najwyższe laury drużynowo 12 razy  i 12 razy indywidualnie. Wielokrotnie zdarzało się,  że na indywidualnym podium Mistrzostw Świata stali sami Polacy. Uzyskiwane sukcesy są z pewnością pochodną bogatej polskiej tradycji lotniczej, wciąż niedocenionej i nie budzącej  zainteresowania mediów.

DSC_0130DSC_0060DSC_0064DSC_0104