Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Brzesko centrum komunikacyjnym subregionu
21.03.2014

Brzesko centrum komunikacyjnym subregionu

Brzesko jest jednym z nielicznych miast w Małopolsce, które oprócz istniejącego zjazdu ulicą Leśną z autostrady będzie miało w przyszłym roku dodatkowe dwa zjazdy z autostrady. Pierwszy z nich powstanie w Jasieniu. Droga połączy nitkę autostrady ze starą „czwórką”, drugi natomiast, tak zwany północny zjazd stanowić  będzie obejście Mokrzysk.

Bardzo ważną inwestycją, potwierdzającą znaczenie Brzeska było oddanie dwa lata temu do użytkowania wyremontowanego dworca PKP. Mimo że przy planowanej przebudowie magistrali kolejowej wschód –zachód dworzec w Brzesku nie był zaplanowany do remontu, staraniem burmistrza i radnych przekonano inwestora czyli PKP do podjęcia działań rewitalizacyjnych. Powstał też przy dworcu parking, który służy nie tylko mieszkańcom Brzeska ale też ościennych gmin, korzystających z usług kolei. Zaplanowana przebudowa magistrali pochłonie kilka miliardów złotych, lecz dzięki temu będzie można szybciej i bezpieczniej dotrzeć koleją do Krakowa, Poznania czy Warszawy.

Budynek przystanku w Sterkowcu od lat ulegał degradacji, gdyż koleje, jako jego właściciel nie przejawiały żadnej ochoty i chęci do jego remontu. Burmistrz i Rada Miejska w Brzesku wielokrotnie zwracali się do PKP o wyremontowanie budynku przystanku, a do parlamentarzystów o wsparcie starań brzeskiego samorządu. Samorząd gminy Brzesko podjął również alternatywne działania na wypadek konieczności wyburzenia budynku przystanku. Alternatywą tą jest zakupienie dla obsługi podróżnych nowoczesnej, przeszklonej i ogrzewanej poczekalni. Dla lepszej wygody zmotoryzowanych podróżnych, korzystających z przystanku w Sterkowcu zaplanowano wybudowanie parkingu dla samochodów.

Podobna sytuacja, która już częściowo znalazła swój szczęśliwy finał miała miejsce na jasieńskim przystanku kolejowym. Mimo, że koleje nie brały pod uwagę możliwości ponownego otwarcia budynku, który pełnił niegdyś funkcję poczekalni, jego wnętrze zostało poddane remontowi i oddane na powrót podróżnym. Remont wykonały PKP, a było to możliwe dzięki zdecydowanemu stanowisku władz samorządowych, wspartych przez mieszkańców północnej części Jasienia. Po zakończeniu remontu linii kolejowej na terenie przyległym do przystanku samorząd gminy Brzesko zaplanował wybudowanie parkingu.

Należy potwierdzić, że remonty budynków stacyjnych leżą w gestii władz PKP, gdyż to one są właścicielami budowli i terenów. Samorząd gminny nie może przeznaczać środków finansowych na remonty bądź utrzymanie przystanków, dworców i poczekalni kolejowych. Jednak w sytuacjach, które mogłyby skomplikować, czy pogorszyć komfort oczekiwania na coraz punktualniejsze pociągi samorządowcy brzescy swoimi zdecydowanymi i zaplanowanymi działaniami starają się pomóc nie tylko swoim mieszkańcom ale też mieszkańcom innych gmin.

.- Jestem zadowolony, że w Jasieniu nasze działania znalazły pozytywny oddźwięk u władz PKP i powstały nowoczesne wiaty i perony, a kolejarze wyremontowali budynek przystanku. Jesteśmy po kilku spotkaniach z decydentami PKP i sądzę, że już w niedługim czasie otrzymamy ostateczną informację, czy budynek w Sterkowcu będzie remontowany. Jako gmina chcemy zainwestować środki, jeżeli zajdzie potrzeba, w zakup nowoczesnej poczekalni i budowę parkingu. Liczymy na konkretne deklaracje wójtów sąsiednich, zainteresowanych gmin, których mieszkańcy też korzystają z tego przystanku -  mówi burmistrz Grzegorz Wawryka

1234DSC_9917DSC_9919DSC_9921DSC_9925DSC_9926DSC_9928DSC_9930DSC_9932DSC_9933DSC_9934DSC_9937DSC_9939DSC_9943DSC_9944dwDSC_44552parking sterkowiec