Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
“Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci - pamiętamy"
06.03.2014

“Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci - pamiętamy"

Finałem obchodów dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, odbywających się od 1 marca, było dzisiejsze przedstawienie projektu „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – pamiętamy!”  w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku.  W projekcie, który był zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 2 uczestniczyły, na zaproszenie autorów, szkoły z powiatu i gminy Brzesko.

Honorowymi gośćmi w tym spotkaniu byli uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń: płk. rez. Zdzisław Baszak, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Walczył w 16 pułku piechoty, jako dowódca plutonu ckm. Przemierzył cały szlak bojowy pułku od bitwy pod Pszczyną do kapitulacji 6. Dywizji Piechoty 20września. Włączył się w konspiracyjną działalność Służby Zwycięstwu Polsce. Najpierw pełnił obowiązki zastępcy Komendanta Obwodu Dąbrowa Tarnowska ZWZ-AK i współorganizował konspiracyjne struktury w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej.  W latach 1941-1945 był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska, organizował m.in. sekcje dywersyjno-szturmowe,  które były wydzielonymi z Armii Krajowej, małymi oddziałami specjalnymi. W lipcu 1944 roku płk. Zdzisław Baszak uczestniczył w operacji „Most III” w Wał-Rudzie, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy lądowiska.

Mjr.rez. Krzysztof Zasada, prezes Koła ŚZŻ AK w Brzesku oraz członkowie koła, porucznicy rezerwy: Władysław Tucznio, Jan Opiła, Stefan Marzec, Krystyna Misiak. Obecny był również prezes Okręgu Tarnów ŚZŻ AK Ryszard Żądło.

Przedstawienie zrealizowane było w konwencji Apelu Poległych, w hołdzie żołnierzom, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, walcząc o wolną i niepodległą Polskę w szeregach AK, WiN, NSZ i NZW.

Dzisiejszy apel był okazją do podsumowania konkursów organizowanych przez gimnazjum PG 2.

 W konkursie historyczno-plastycznym najlepszymi okazali się:

 SZKOŁY PODSTAWOWE

 I miejsce - Vanessa Opioła PSP nr 3 w Brzesku, Patrycja Mytnik Zespół Szkół SP w Woli Dębińskiej;

II miejsce - Dominika Warzecha PSP w Porębie Spytkowskiej;

III miejsce - Michalina Duda PSP nr 3 w Brzesku;

Wyróżnienia - Aleksandra Rynduch SP w Mokrzyskach, Zuzanna Sowa SP nr 3 w Brzesku.

 SZKOŁY GIMNAZJALNE

 I miejsce - Igor Kłusek Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;

II miejsce - Paulina Stec PG nr 2 w Brzesku;

III miejsce -Radosław Batko Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;

Wyróżnienia- Olimpia Ropek PG nr 1 w Brzesku, Monika Piech PG w Gnojniku, Daria Wąs PG w Gnojniku, Wiktoria Iskra PG nr 2 w Brzesku.

Konkurs Poezji i Pieśni „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!

 KATEGORIA: PIEŚŃ

 I miejsce - Joanna Dawid Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;

II miejsce - Daria Nalepa, Kamila Gagatek, Gabriela Piekarz-PG nr 2 w Brzesku;

III miejsce - Łukasz Widło, Michał Stolarczyk Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;

Wyróżnienia - Gabriela Gibała, Wiktoria Iskra PG nr 2 w Brzesku.

KATEGORIA: POEZJA

 I miejsce - Joanna Zachara PG nr 1 w Brzesku;

II miejsce - Filip Wojtasiński – ZSTiO w Łysej Górze;

III miejsce - Sebastian Frankowicz PG nr 2 w Brzesku.

W imieniu Społeczności Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Brzesku serdeczne podziękowania wszystkim zgromadzonym na uroczystym Apelu Pamięci „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – pamiętamy!”, oraz tym, którzy przyczynili się do jego realizacji złożyła dyrektor szkoły Elżbieta Wójciak:

burmistrzowi Brzeska Grzegorzowi Wawryce, przewodniczącemu Rady Miejskiej Tadeuszowi Pasierbowi, dyrektorowi Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Urszuli Blicharz, oraz wizytatorowi Lidii Głowackiej, a także księdzu pułkownikowi Markowi Wesołowskiemu, dyrektorom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, laureatom i uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom, nauczycielom i uczniom szkół powiatu brzeskiego.

Organizatorami i koordynatorami projektu byli nauczyciele PG Nr 2:

Barbara Maria Górczewska, Agnieszka Tryba i Konrad Górczewski. Realizację projektu wsparli: Małgorzata Pikulska - Babraj, Małgorzata Rudnik, Jadwiga Zaczyńska oraz Andrzej Piotrowski.

DSC_8410DSC_8412DSC_8415DSC_8417DSC_8418DSC_8419DSC_8421DSC_8422DSC_8427DSC_8432DSC_8434DSC_8435DSC_8438DSC_8444DSC_8445DSC_8472DSC_8474DSC_8476DSC_8477DSC_8480DSC_8481DSC_8484DSC_8489DSC_8492DSC_8493DSC_8494DSC_8499DSC_8503DSC_8506DSC_8508DSC_8510DSC_8511DSC_8513