Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Porębianie świętują jubileusz
25.03.2016

Porębianie świętują jubileusz

2 kwietnia, o godzinie 18.00  w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie. Wejście na koncert jest bezpłatne. W tym roku zespół świętuje jubileusz 25-lecia. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się kilka tygodni temu w domu ludowym w Porębie Spytkowskiej. Popularność Porębian i liczne pytania o ich występ w Brzesku sprawiły, że kierownictwo zespołu zdecydowało o powtórzeniu koncertu w RCK-B.

Setki koncertów, godziny prób i występów, bardzo bogaty repertuar, regionalne stroje i kultywowanie tradycji – tak w telegraficznym skrócie można przedstawić Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”. Grupa koncertuje w kraju i poza nim. Zespół prezentował się na Węgrzech, we Francji, w Niemczech, Belgii i Chorwacji. To jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów w powiecie brzeskim.

-Zespół powstał w 1991 roku, a pomysłodawcą jego utworzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Porębie Spytkowskiej – mówi kierownik zespołu, Maria Karaś. –Z czasem zespół się rozrastał i obecnie liczy siedemdziesiąt osób, w tym grupę śpiewaczą, młodzieżową, dziecięcą i kapelę. Choreografem zespołu jest Jacek Dziadur, zaś kierownikiem kapeli Zbigniew Gdowski. W swoich programach zespół kultywuje tradycje obrzędowe, wywodzące się z tradycji regionu: „Plewienie lnu”, „Wyżynek”, „Kiszenie kapusty”, ”Andrzejki”, „Wyskubek”, „Kolęda” oraz tańce i przyśpiewki regionu, prezentuje też   kilka suit, między innymi rzeszowską, sądecką, żywiecką,  Krakowiaków zachodnich – „Lajkonik”, a także tańce narodowe, takie jak krakowiak i polonez.

Liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na festiwalach, przeglądach i konkursach, potwierdzają wysoki poziom artystyczny zespołu. Zespół ma swoją siedzibę w świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej, a działa pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku.

DSC_4397DSC_0002DSC_0017DSC_0091DSC_0092DSC_0124DSC_0130DSC_4338DSC_4340DSC_4368DSC_4378DSC_4380DSC_4388