Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Uroczysta sesja Rady Miejskiej
30.09.2015

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

W czasie dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej przewodniczący Krzysztof Ojczyk i burmistrz Grzegorz Wawryka wręczyli Medal na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska Janowi Kasprzykowi. Drugi z uhonorowanych pan Andrzej Małysa ze względów osobistych nie mógł odebrać Medalu na Wstędze w dniu dzisiejszym.

Jan Kasprzyk od 1961 roku działa w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych. Z Brzeskiem zawodowo związany jest od lat 60-tych ubiegłego wieku. Podjął pracę w starostwie brzeskim, a po likwidacji powiatu w 1975 roku został przeniesiony do Urzędu Miejskiego, gdzie pełnił funkcję inspektora do spraw rad narodowych, a następnie kierownika wydziału handlu i usług oraz kierownika wydziału spraw społeczno-administracyjnych. To właśnie jako kierownik tego ostatniego wydziału przyczynił się do modernizacji bazy remiz strażackich w gminie Brzesko. Rozpoczął i zakończył budowę remiz w Jasieniu, Buczu, Szczepanowie i Wokowicach, za jego sprawą rozbudowano strażnicę w Okocimiu. Jan Kasprzyk przyczynił się również do budowy nowoczesnej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.  Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany, miedzy innymi nadano mu Złoty Znak Związku OSP RP, Brązowy Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1988 roku objął stanowisko naczelnika gminy Gnojnik, mimo to w dalszym ciągu aktywnie uczestniczył w działalności brzeskiej OSP, której w roku 2000 został prezesem. To dzięki jego zaangażowaniu jednostka wzmocniła się kadrowo i sprzętowo.  O  nadanie tytuły dla Jana Kasprzyka wnioskowali burmistrz Grzegorz Wawryka i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Ojczyk.

Andrzej Małysa otrzymał medal na wniosek zarządu Brzeskiego Towarzystwa Gryf. Chociaż urodził się i mieszka w Krakowie, z Brzeskiem związany jest od bardzo dawna. Aktualnie na emeryturze do tej pory jest rekordzistą, jeśli chodzi o staż pracy w brzeskim szpitalu. Jest współtwórcą i prezesem Brzeskiego Towarzystwa Gryf, jak również inicjatorem utworzenia w Krakowie oddziału tego stowarzyszenia. Jest też jednym z założycieli (i aktualnym prezesem) Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, którego oddział uruchomił w 1995 roku w Brzesku. W 1996 roku wraz z Marią Babicz i kilkoma innymi osobami utworzył Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego. Z jego inicjatywy w 1999 roku przy parafii św. Jakuba rozpoczęła działalność Wspólnota Samarytańska zajmująca się opieką nad chorymi ludźmi w ich miejscu zamieszkania. Wspólnota działa do dziś (aktualnie prowadzi ją Magda Wolak), a jej funkcjonowanie  było ważne szczególnie wtedy, kiedy jeszcze nie istniało w Brzesku hospicjum. Od 2005 roku prowadzona jest akcja promocyjna „Brzesko w Krakowie” zainicjowana przez Andrzeja Małysę.

DSC_1911DSC_1914DSC_1915DSC_1916-001DSC_1917DSC_1919-002DSC_1924DSC_1926-001DSC_1931DSC_1950DSC_1957DSC_1959DSC_1966