Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Uroczystości w Rzeszowie
16.03.2015

Uroczystości w Rzeszowie

6 marca 2015 r. w Rzeszowie podczas uroczystości upamiętniających śmierć płk. Leopold Lisa - Kuli Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Mirosław Król - dowódca Jednostki Strzeleckiej 2059 z Brzeska.

W 96. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli  pod pomnikiem złożono  wieńce i wiązanki kwiatów oraz odbył się Apel Pamięci. Była to również okazja do wręczenia odznaczeń dla wyróżniajacych się członków Zwiazku Strzeleckiego. Przypomnijmy - 7 marca 1919 roku, wskutek ran odniesionych w ataku na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn zmarł płk. Leopold Lis-Kula, który był jednym z najbardziej utalentowanych polskich oficerów. Mial zaledwie 23 lata.Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Jest nadawany m.in. za ofiarną działalność publiczną.

Związek Strzelecki to organizacja proobronna, a jej głównym celem jest działalność wychowawcza i społeczna, a tym samym patriotyczna.  W Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego dowódcą w latach 1929-1931 był starosta powiatowy podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński, współtwórca „Pieśni Legionów”, który został zamordowany w Katyniu. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska jego imienia, której dowódcą jest Mirosław Król nawiązuje do przedwojennych tradycji, uczestniczy we wszystkich uroczystościach i imprezach patriotycznych, godnie kontynuując tradycję Związku Strzeleckiego.

IMG_4528[1]