Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Koncert kolęd i pastorałek w PG nr 1
02.02.2015

Koncert kolęd i pastorałek w PG nr 1

"Stary czy młody, wierzący czy obojętny religijnie – gdzież jest Polak, dla którego melodie Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy, W żłobie leży – nie stanowiłyby części własnej duszy? Zrosły się one nierozerwalnie z polskością, której są wykwitem, a mogą być słusznie dumą" – pisała Ewa Kossak w swej książeczce o tradycjach i obyczajach "polskiego roku". Podobnie brzmiących zachwytów nad rodzimą twórczością kolędową można odnaleźć w polskiej literaturze i krytyce niemało. Wypowiadali je najwybitniejsi nasi poeci, jak Adam Mickiewicz, który w wykładach z literatury słowiańskiej w 1841 mówił: "Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska... Mówię o zbiorze Kantyczek... Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności". Podobny ton wybrzmiewa w opinii jednego z badaczy polskich kolęd, Stanisława Dobrzyckiego: "Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym jak w Polsce".

Te trzy opinie z pewnością wystarczą, by spojrzeć na wiekową spuściznę polskiej kolędy z całym należnym jej szacunkiem, by dostrzec w niej niewyczerpany skarbiec naszych najlepszych wartości i uczuć – religijnych, jak i narodowych, artystycznych. By potwierdzić słowa wspomnianych już naszych polskich twórców, spotkaliśmy się 29 stycznia 2015 r, aby w murach PG1 delektować się pięknem muzyki. Młodzi ludzie zachwycili nas swoim kunsztem artystycznym i zaangażowaniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, a więc rodzicom, Pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku, dyrekcji oraz nauczycielom naszego gimnazjum. Przede wszystkim jednak dziękujemy młodym artystom, bo dzięki nim mogliśmy na nowo budować w sobie nie tylko pozytywne uczucia, ale także miłość, do Boga, bo  z  nieba wysokiego Bóg zstąpił na ziemię, ażeby do nieba wywiódł ludzkie plemię. Zniża Swój Majestat Król całego świata, opuszcza tron nieba, a z ludźmi się brata. Dziękujemy Pani Iwonie Mikołajek za opiekę artystyczną nad całością, księdzu Stanisławowi Stachoniowi za słowo wstępne, które cytuję na wstępie.

W koncercie wystąpili  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Brzesku. Wystąpili: laureaci szkolnego konkursu kolęd z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku: Ania Adamczyk uczennica kl. 4c, zespół wokalny z klasy 4c, Adrian Smaluch uczeń klasy 4d,  Bartłomiej Woda uczeń kl. 5a, zespół dziewcząt z klasy 5a, Wojtek Górski z kl. 5d Agata Bukowska z kl. 6c i Zuzanna Patulska kl. 6c oraz chór i soliści Publicznego Gimnazjum Nr 1: Filip Rosa 2b, Jakub Kargól 2a, Agnieszka Wolsza 3f, Agnieszka Marmol 1a, Gabriela Legutko 3a, Agnieszka Piechnik 3c, Mariola Duda 3a, Daria Szydłowska 1b, Olga Borowska 1c, Aleksandra Kupiec 1a, Vanessa Opioła 1b, Kinga Baniowska 3c, Jakub Wieczorkowski 3b, Kacper Rogóż 1d, Jan Kusiak 1a, Karolina Rabjasz 1b, Agnieszka Pytka 1d, Ewa Słota 1a, Daria Mietła 1c, Aleksandra Dziedzic 3e i Sylwia Dziura 1e.Koncert prowadziła: Weronika Wieczorek z kl. 2bNagłośnienie : Piotr PodłęckiScenografia: Maria Rojek i Małgorzata GrabarzZdjęcia i filmiki: Marta Kania

koncert_koled1