Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Niebiańskim piórem pisane
16.01.2015

Niebiańskim piórem pisane

W Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej już po raz drugi odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek "Kolędy niebiańskim piórem pisane". Głównym celem przeglądu jest ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek. Nie mniej ważna była także prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych. Organizatorem imprezy była Świetlica Wiejska w Porębie i Zespół Pieśni i Tańca Porębianie. W przeglądzie wzięło udział 39 wykonawców.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Gabrysia Stolińska, kolejne lokaty przypadły w udziale Amelii Sowie, Emilce Hodurek, Milenie Bakalarz i Karolinie Górze. W kategorii młodzież szkół gimnazjalnych I miejsce zajął zespół GTW w składzie: Jagoda Krzywda, Basia Palej, Jasie Kurek,Tobiasz Sowa. II miejsce zajął zespół Voices w składzie: Natalia Tota i Iwona Jędryka. III miejsce przyznano Karolinie Zgrai, wyróżnienie dostał Fryderyk Nalepka. W kategorii dorośli na pierwszym miejscu uplasował się zespół rodzinny Agnieszka Zgraja i Bernadetta Jurgała, na drugim Urszula Adamczyk, Zofia Kordecka i Dominika Bakalarz. Trzecie przyznano Józefowi Kleśnemu i zespołowi instrumentów dętych. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Fundatorami nagród byli:starostwo, Urząd Miejski, Bank Spółdzielczy w Brzesku, PZU oddział Brzesko, Rada Sołecka Poreba Spytkowska, Firma Awitex Krzysztof, Witold Nakielny.

Imprezę uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie z kolędami i polonezem „Przystąpmy do szopy...”w strojach łowickich oraz suitą rzeszowską i sądecką, to oni są pomysłodawcami i głównymi organizatorami konkursu, to oni przez ponad 24 lata śpiewają stare zapomniane pastorałki wyszukują z kantyczek wplatając je w staropolską kolędę, widowiska, biorąc udział w korowodach kolędniczych w Krakowie czy Brzesku podtrzymują rodzimą tradycję. W tym dniu było również podsumowanie konkursu „Anieli grają” organizowanego przez Świetlicę Wiejską -przez cały miesiąc prowadzone były warsztaty z decoupage, cartmacink, bibułkarstwa, sznurka, mas plastycznych dla dzieci, młodzieży, dorosłych gdzie tematem przewodnim były anioły.

DSCN9989410131529