Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Bezpieczeństwo oczami najmłodszych
25.06.2026

Bezpieczeństwo oczami najmłodszych

24 czerwca w RCKB odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Były to etapy regionalne, przebiegiem których czuwali pracownicy placówki terenowej KRUS w Brzesku. Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu brzeskiego.

Pracownicy KRUS oraz przedstawiciele oraz samorządów, które współfinansowały zakup nagród w konkursie wręczyli zwycięzcom dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gminę Brzesko reprezentowała tego dnia dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM Barbara Kuczek.

Pierwsza z inicjatyw to konkurs plastyczny, w którym zadaniem uczniów było wykonanie dwuwymiarowej pracy ilustrującej zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie. Tematyka bezpośrednio nawiązywała do kampanii „Rola rolnika, by upadku unikał”, mającej na celu zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom.

Drugie wyzwanie to siódma edycja konkursu „Wioski bez troski”, skierowanego do dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców podlega ubezpieczeniu KRUS. Młodzi autorzy mieli za zadanie ułożyć rymowankę promującą rozważne zachowania podczas pracy i zabawy na wsi. W strukturze utworu należało dodatkowo wykorzystać minimum sześć z szesnastu wskazanych w regulaminie słów.

W konkursie na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym „Wioski bez troski” zwyciężyła Milena Mundała z PSP w Niedzieliskach. Poniżej prezentujemy jej pracę:


Ostrożność w każdym kroku

W naszym gospodarstwie od samego rana
o bezpieczeństwo każda osoba się stara.
Zamiast gnać przed siebie szukając przygody.
Uważaj na schody, by nie doznać szkody.

Bo kto jest uważny i rozsądek posiada,
Ten zawsze cało do domu powraca.
Gdy biegniesz przez podwórze .patrz pod swoje nogi
Bo śliska nawierzchnia to początek trwogi.

Nie szukaj wrażeń, odpuść ryzyko,
Byś nie „wylądował” w gipsie zbyt szybko,
Gdy drabina stoi, patrz czy się nie chwieje,
Bo tylko uważny ma wciąż nadzieję,
Że żaden upadek go nie dotyczy,
Gdy o niebezpieczeństwo dba i na siebie liczy.

Włóż bezpieczne obuwie, zawiąż sznurowadła,
By żadna przestroga do kosza nie wpadła.
„Wioska bez troski”- to hasło nam sprzyja,
Gdy każdy wypadek szeroko omija.

 

Laureaci konkursu plastycznego „Wioski Bez Troski”:

Klasy 0-3

I - Kacper Munadała (PSP w Niedzieliskach),
II - Mikołaj Fijor (PSP w Uszwi),
III - Antonina Pomykacz (ZS-P w Dębnie).

Klasy 4-8

I - Marek Gagatek (PSP Tworkowa),
II - Julia Sacha (ZS-P w Sterkowcu),
III - Krzysztof Maślak (ZS-P w Borzęcinie Górnym).

Wyróżnienia zdobyte przez uczestników z gminy Brzesko:

- Michalina Ozimek (ZS-P w Buczu),
- Martyna Michta (PSP w Mokrzyskach),
- Lena Kukla (PSP nr 2 w Jadownikach),
- Stanisław Pamuła (PSP w Szczepanowie),
- Oliwia Helak (PSP w Porębie Spytkowskiej).

Poniżej praca naszej reprezentantki Julii Sachy, która w konkursie zdobyła drugą lokatę:

julia-sacha-miejsce-2.jpg

Bezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszychBezpieczeństwo oczami najmłodszych