Małopolskie biegi przełajowe
07.05.2024

Trzy medale (jeden złoty i dwa brązowe) to dorobek reprezentantów gminy Brzesko uczestniczących w tegorocznych finałach wojewódzkich Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej w indywidualnych i drużynowych biegach przełajowych. Zawody zostały rozegrane tradycyjnie w Nowym Targu.

Największy sukces odniosła dziewczęca reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku, która w swojej kategorii wiekowej (rocznik 2011/12) zajęła pierwsze miejsce z miażdżącą przewagą nad rywalkami. Najlepszy indywidualny wynik w zwycięskiej drużynie osiągnęła Amelia Wąs, która linię mety minęła na 11. miejscu. Na końcowy triumf zapracowały także Oliwia Mardoń (14. miejsce), Aleksandra Cieśla (22. miejsce), Milena Kurtyka (27. miejsce), Hanna Ludew (37. miejsce) oraz Natasza Zawada (55. miejsce), a także Izabela Glonek. Każda z wymienionych biegaczek zasługuje na słowa uznania, bowiem na starcie stanęły 102 zawodniczki, a o końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych przez każdą uczestniczkę. Reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zgromadziła ich łącznie aż 447, czyli o 95 więcej niż SP 18 Nowy Sącz, która została sklasyfikowana na drugim miejscu. Warto dodać, że gminę Brzesko w tej kategorii wiekowej reprezentowała także Lena Folmer ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku, która zajęła szóste miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Medal w drużynowej konkurencji wywalczyli też biegacze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku (rocznik 2013 i młodsi). Franciszek Wąs (11. miejsce), Cyryl Bochenek (15. miejsce), Antoni Kusy (19. miejsce), Kamil Ludkowski (36. miejsce), Wiktor Żak (47. miejsce) oraz Oliwier Woda (66. miejsce), a także Jan Habel wywalczyli razem brązowe medale. Do srebrnych krążków, które stały się udziałem SP 20 Nowy Sącz, zabrakło im zaledwie 2 punktów. Z reporterskiego obowiązku dodajmy, że w tej kategorii wiekowej zwyciężyła SP Węgrzce Wielkie.

Swoje powody do dumy ma również Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej, której reprezentant Eryk Ćwik wywalczył brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2009/10). Warto wspomnieć, że podopieczny Edyty Gądek-Iwulskiej w drodze do tego sukcesu zwyciężył wcześniej w eliminacjach gminnych i powiatowych. Eryk jest uczniem siódmej klasy. W przyszłym roku będzie mógł jeszcze raz wystąpić w IMS. Już teraz wiadomo, że będzie głównym faworytem do końcowego sukcesu, bo obaj biegacze, który tym razem go wyprzedzili, już za miesiąc zakończą naukę w szkole podstawowej. Reprezentant SP Poręba Spytkowskiej już teraz zmotywowany jest do wytężonej pracy na treningach, aby ten wymarzony sukces osiągnąć. Tym bardziej, że już teraz ma groźnego konkurenta, którym jest jego szkolny kolega. Karol Gicala, uczeń szóstej klasy, w Nowym Targu w Igrzyskach Dzieci (rocznik 2011/12) zajął wysokie 10. miejsce, co również dodało mu dodatkowej energii. Wyniki osiągnięte przez Eryka i Karola mobilizująco wpłynęły na wielu szkolnych kolegów, a to oznacza, że w gminie Brzesko w najbliższej przyszłości powstanie kolejna silna drużyna specjalizująca się w biegach przełajowych. Warunki do uprawiania tej dyscypliny są w Porębie Spytkowskiej znakomite. W tym roku to właśnie w tej miejscowości zostały rozegrane gminne eliminacje, których uczestnicy zgodnie zachwalali organizację tych zawodów, a szczególnie profesjonalnie przygotowaną trasę.

Małopolskie biegi przełajoweMałopolskie biegi przełajoweMałopolskie biegi przełajowe