Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kręglarski Puchar Brzeska
03.11.2023

Kręglarski Puchar Brzeska

Po sześciu latach przerwy do kalendarza imprez organizowanych pod egidą Polskiego Związku Kręglarskiego powrócił turniej o Puchar Brzeska, który w tym roku zyskał rangę zawodów składających się na cykl Grand Prix Polski. W ostatni weekend października kręgielnia przy Browarnej gościła 83 seniorek i seniorów. Większość z nich to ścisła czołówka krajowa.

W turnieju kobiet wystartowało 26 zawodniczek. Brzesko reprezentowały Izabela Cebula (BOSiR) oraz Natalia Cebula i Magdalena Dymek występujące w barwach OZK Małopolski. Tylko Izabela awansowała do finału, w którym ostatecznie zajęła 5. miejsce. Wszystkie cztery rywalki, które ją wyprzedziły, to reprezentantki klubów występujących w Superlidze, a więc cały czas pozostają w stałym rytmie meczowym. Łącznie w Brzesku pojawiło się aż 19 takich zawodniczek. Nasza eksportowa kręglarska, multimedalistka Mistrzostw Polski juniorek, aktualnie takiej możliwości nie ma. Dlatego jej wynik to spory sukces, dobrze rokujący na przyszłość. Zwyciężyła Katarzyna Żurczak (Czarna Kula Poznań), chociaż po eliminacjach na prowadzeniu była jej klubowa koleżanka, Agata Banaszak-Kamińska, ostatecznie sklasyfikowana na 4. miejscu.

Bardzo mocno był obsadzony także turniej mężczyzn, do którego zgłosiło się aż 28 zawodników występujących na co dzień w Superlidze. Liczniejsza, w porównaniu do kobiet, była też reprezentacja Brzeska. Największe nadzieje pokładano w Jakubie Kuryło i Gabrielu Zastawniku. Obaj, po wycofaniu BOSiR-u z ligowych rozgrywek, kontynuują kręglarską przygodę w innych klubach, na zasadzie wypożyczenia. Kuryło aktualnie gra w lidze słowackiej, popularny „Gabryś” występuje w barwach SKK Polonia 1912 Leszno. Pierwszy z nich zajął w Brzesku 7. miejsce, drugi otarł się o podium, zajmując ostatecznie 4. pozycję. Tuż przed nim uplasowali się jego nowi koledzy z leszczyńskiej drużyny – Mateusz Klecha i Bartosz Włodarczyk. W rolach głównych wystąpili zawodnicy Pilicy Tomaszów Mazowiecki. Zwyciężył Szymon Klimek. Zaznaczyć należy, że po eliminacjach trzeci był jego kolega z drużyny, Konrad Mocarski, ale z gry w finałach zrezygnował. Z brzeskich graczy, poza wspomnianą już dwójką awans do finałowej rozgrywki wywalczyli także Damian Czernecki i Krzysztof Soból (obaj BOSiR), którzy w końcowej klasyfikacji zajęli odpowiednio 9. oraz 12. miejsce. Ponadto Brzesko w zawodach reprezentowali: Łukasz Łazowski (24), Patryk Paryło (25), Bartłomiej Hynek (31), Jakub Tomczyk (36) i Edward Szuba (38) – wszyscy BOSiR oraz Jakub Nosal (39), Grzegorz Cisak (48), Łukasz Baniak (52) i Krzysztof Pałka (55) – wszyscy OZK Małopolski Brzesko. 

Organizacyjny sukces

Takiego turnieju już dawno w Brzesku nie było. Nagromadzenie w jednym miejscu tylu utytułowanych zawodniczek i zawodników mogło przyprawić o zawrót głowy. Powiększająca się z dnia na dzień lista zgłoszeń uświadomiła organizatorom turnieju, że czeka ich jedno z największych wyzwań w tym stuleciu. Najwięcej obowiązków przyjął na siebie Patryk Paryło, główny koordynator przygotowań, w kulminacyjnym punkcie czuwający nad sprawnym przebiegiem imprezy. Przy okazji pełnił funkcję sędziego sekretarza. Aż dziwne, że w tym nawale obowiązków znalazł jeszcze czas, aby wykonać 120 turniejowych rzutów. Sędzią głównym był Ryszard Słowik. Wszyscy uczestnicy Pucharu Brzeska wyrażali podziw dla perfekcyjnej organizacji, o wysoki sportowy poziom zadbali już sami, w myśl znanego w świecie kręgli pozdrowienia „Dobry rzut”. Można być pewnym, że ten turniej wpisał się na stałe do kalendarza PZK jako ważny etap corocznego cyklu Grand Prix.      

 

WYNIKI TURNIEJU O PUCHAR BRZESKA

Kobiety: 1. Katarzyna Żurczak (Czarna Kula Poznań) 1130 (547 + 583), 2. Patrycja Sobieska (Dziewiątka-Amica Wronki) 1126 (565 + 561), 3. Nicoletta Dudziak (Polonia Leszno) 1114 (561 + 553), …, 5. Izabela Cebula 1101 (553 + 548), …, 19. Natalia Cebula, …, 21. Magdalena Dymek.

Mężczyźni: 1. Szymon Klimek (Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1217 (602 + 615), 2. Mateusz Klecha (Polonia 1912 Leszno) 1205 (630 + 575), 3. Bartosz Włodarczyk (Polonia 1912 Leszno) 1203 (597 + 606), 4. Gabriel Zastawnik 1192 (601 + 591), …, 7. Jakub Kuryło 1174 (607 + 567), … , 9. Damian Czernecki 1121 (569 + 552), …, 12. Krzysztof Soból 1097 (580 + 517).

Kręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar BrzeskaKręglarski Puchar Brzeska