Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Uroczyste odsłonięcie muralu „Dumni z Powstańców” w Brzesku
27.09.2023

Uroczyste odsłonięcie muralu „Dumni z Powstańców” w Brzesku

• 2 października 2023 r. odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu na ścianie hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku
• Mural „Dumni z Powstańców” Powstańców”, o powierzchni 130 m 2 przedstawia 6 ilustracji autorstwa Katarzyny Walentynowicz, do stworzenia których inspiracją stały się oryginalne fotografie wykonane podczas Powstania Warszawskiego .
• Wydarzenie wpisuje się w ramy inicjatywy 80 murali na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego , której pomysłodawcą jest zespół kampanii BohaterON i Komitet Społeczny ds. obchodów 80. Rocznicy P owstania Warszawskiego.
• Organizatorzy i gospodarze proszą wszystkich zainteresowanych o przybycie na teren
szkoły o godz. 11:00 .
• Po części oficjalnej zapraszają do hali sportowej, gdzie odbędzie się autorski pogram muzyczny poświęcony Powstańcom Warszawskim: „Świat płonął wojną - ONI- miłością", słowa i muzyka Barbara Tuzel Górczewska, Leszek Czajkowski.
• Zadanie zostało dofinansowane ze środków pochodzących z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Mur, ale historia”

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zespół kampanii BohaterON wzbogaci przestrzeń Brzeska w ważne treści historyczno-kulturowe i walory estetyczne. Na budynku hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku wykonany zostanie artystyczny mural wielkoformatowy, upamiętniający Powstanie Warszawskie. Malowidło zajmujące powierzchnię 130 m2 przedstawia sceny z życia codziennego żołnierzy i zmagających się z wojną mieszkańców Warszawy. Wydarzenia odwzorowane zostały na podstawie zachowanych fotografii z tego okresu w formie jednokolorowych rysunków. Stylistyka dzieła nawiązuje do ilustracji dobrze znanych najmłodszym odbiorcom z książek dla dzieci i młodzieży, oswajając trudne wydarzenia z historii Polski i odpowiadając na ich możliwości percepcyjne. Rysunki uzupełnia napis „Dumni z Powstańców” i „kotwica” – symbol Polski Walczącej oraz logotypy: Ministerstwa Obrony Narodowej, BohaterON i szkoły. Wierzymy, że mural stanie się nośnikiem przekazującym wiedzę na temat Powstania Warszawskiego oraz narzędziem zaangażowania społecznościowego i rozwoju lokalnego. Będzie pobudzać zainteresowanie historią i zachęcać do zgłębiania szczegółów tego ważnego okresu w historii, a także przypominać o wartościach narodowych, takich jak wolność, odwaga i jedność.
Ożywiona przestrzeń publiczna przyciągnie uwagę uczniów, mieszkańców, turystów tworząc miejsce do otwartej dyskusji i refleksji na temat Powstania Warszawskiego.
Wykonaniem malowidła zajmie się doświadczona firma specjalizująca się w kompleksowej realizacji murali, zapewniając wieloletnią gwarancję trwałości.
Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowane zostało w trakcie roku szkolnego, 2 października 2023 r., czyli w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W inauguracji wezmą udział: zaproszeni goście, służby mundurowe, uczniowie i rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Gminy Brzesko.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, niebiletowany. Uświetni je koncert: „Świat płonął wojną – ONI miłością” – program poetycko-muzyczny autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, który jest hołdem dla Powstańców Warszawskich. Spektakl tworzą koloryzowane zdjęcia z Powstania Warszawskiego oraz 16 utworów z przedmowami.
Dla Fundacji Sensoria bardzo ważnym aspektem jest również możliwość współpracy w ramach zadania z dwoma laureatkami Nagrody BohaterONy, im. Powstańców Warszawskich, które w poprzednich latach zostały docenione statuetkami w kategorii „nauczyciel”, a na co dzień pracują w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku. Są to: Barbara Tuzel Górczewska i Izabella Czernecka.
Na stronie internetowej https://dumnizpowstancow.pl/ znajdują się inspiracje i pomysły m.in. dla jednostek edukacyjnych, dotyczące zaangażowania w obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, jak również informacje o kampanii z tym związanej.

Zapraszamy do odwiedzenia stron:
www.BohaterON.pl
www.BohaterONwTwojejSzkole.pl
www.dumnizpowstancow.pl
Link do materiałów prasowych: https://tiny.pl/7fkwc

 

plakat-a4-mural.jpg