Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czas na remont ulicy "cmentarnej"
13.09.2023

Czas na remont ulicy "cmentarnej"

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się remont półkilometrowego odcinka ulicy tzw. cmentarnej w Porębie Spytkowskiej. 8 września br.  w siedzibie Urzędu Miejskiego została podpisana umowa dotycząca realizacji tego zadania, którego wykonawcą jest Konsorcjum złożone z dwóch bocheńskich firm – Largo Frez-Bud (lider) oraz Enigma Group Sp. z o.o. (partner).

Koszt inwestycji wynieść ma 626 691 złotych brutto. Urząd Miejski pozyskał na ten remont dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 271 809 złotych, a w budżecie gminnym zarezerwował na ten cel 354 882 zł.

Prace prowadzone będą na odcinku od skrzyżowania przy szkole i przedszkolu do cmentarza. Ich zakres obejmuje: roboty przygotowawcze, rozbiórkowe i ziemne, a także  remont przepustu, rowów odwadniających (w tym umocnienie rowu korytkami ściekowymi) i podbudowy wraz z nawierzchnią oraz utwardzenie istniejących. Zakończenie remontu tej drogi nastąpić ma najpóźniej w pierwszej połowie grudnia.

Remont ulicy "cmentarnej" w Porębie Spytkowskiej wystartuje już niebawem, tymczasem wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie modernizacji ulicy Świętego Bartłomieja w tej samej miejscowości. W najbliższych dniach zostanie wyłoniony wykonawca tej inwestycji, z którym umowa powinna być zawarta na przełomie września i października. Szacunkowy koszt remontu to wydatek rzędu 342 417 złotych.

To zadanie również będzie realizowane z wykorzystaniem pozyskanego przez Urząd Miejski dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jego wysokość wynieść ma 50 procent tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli około 100 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że umowa dotycząca dotacji na ten remont została podpisana na początku sierpnia. Obie inwestycje, realizowane na ulicach "cmentarnej" i Świętego Bartłomieja, wpłyną nie tylko na podniesienie estetyki i komfortu jazdy, ale też poprawi w istotnym stopniu warunki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Przy okazji warto wspomnieć, że niedawno w Porębie Spytkowskiej wyremontowana została ulica Graniczna. Na 200-metrowym odcinku położono nową nakładkę asfaltową. Koszt modernizacji wyniósł 122 828 złotych. Gmina Brzesko wydała na to zadanie 100 444 złote, a 22 444 złote to dofinansowanie pozyskane przez Urząd Miejski od Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach funduszu przeznaczonego na remonty dróg dojazdowych do pól.

 

logo-rfdr.png