Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!
12.09.2023

Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!

  • 67% Polaków obawia się AI.
  • Świadomość treści stworzonych przez narzędzia oparte o sztuczną inteligencję maleje z wiekiem.[1]

Czy słusznie i co to ma wspólnego z warsztatami programistycznymi dla dzieci i młodzieży?

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja bezpłatnych warsztatów Koduj z Gigantami, które już po raz 13 wprowadzą dzieci i młodzież w świat programowania. Akcję wspierają liczni patroni honorowi, w tym MEiN, GovTech Polska czy NASK, a także włodarze miast, w których odbywać się będą zajęcia stacjonarne. Czy młodzi adepci sztuki programowania odnajdą się w świecie AI?

Twórz, koduj, odkrywaj sztuczną inteligencję! Warsztaty “Koduj z Gigantami. W krAInie przyszłości” odbędzie sie w Brzesku 16 września. W zajęciach będzie można wziąć udział stacjonarnie w ponad 100 polskich miastach oraz online.

Rejestracja na wydarzenie już trwa na stronie www.kodujzgigantami.pl .

Już po raz 13 organizatorzy bezpłatnej akcji przybliżą młodym uczestnikom podstawy programowania i korzystania z nowych technologii, dając możliwość równego dostępu do tego rodzaju zajęć i przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu.

Do udziału w warsztatach wystarczą chęć nauki i ciekawość. W pozostałe aspekty programowania, uczestników wprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy nie tylko uczą, ale i inspirują młodych fanów kodowania.

Zrozumieć technologię AI

Każdej edycji Koduj z Gigantami przyświeca inny motyw. Tym razem Giganci Programowania zaproszą uczestników do KrAIny Przyszłości, a o tematyce warsztatów mówi już sama nazwa zapisana w przewrotny sposób. To w niej organizatorzy wyróżniają litery AI (Artificial Intelligence), czyli z ang. “sztuczna inteligencja”.

Właśnie o świat sztucznej inteligencji zostaną oparte zajęcia Koduj z Gigantami w ramach 13 edycji warsztatów.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środowisk i aktualnej wiedzy, prowadzący zajęcia przedstawią sztuczną inteligencję oraz szanse i zagrożenia jakie ona ze sobą niesie. Przy użyciu takich środowisk jak Scratch, Minecraft Education czy Visual Studio uczestnicy przekonają się, że sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. W projektach wykorzystane zostaną różnego rodzaju elementy związane ze sztuczną inteligencją, nadając projektom niespotykany dotąd wygląd i zastosowanie.

  • “Spodziewać się można, że sztuczna inteligencja towarzyszyć będzie na każdym etapie edukacji. Z pewnością pomoże w tworzeniu dostosowanych materiałów edukacyjnych oraz wspomoże zarówno edukatorów, jak i uczniów, dostarczając różnego rodzaju pomysły i inspiracje. Sztuczna inteligencja budzi jednak wiele obaw i wątpliwości. Dlatego podczas naszych warsztatów chcemy połączyć naukę programowania z tematem sztucznej inteligencji. Uczestnikom akcji pokażemy narzędzia AI i sposoby na ich pożyteczne wykorzystanie - jako źródło inspiracji, usprawnienia, a nie bezmyślnego kopiowania. Do tej pory, gdy uczeń miał problem z zadaniem domowym musiał prosić o pomoc rodziców lub nauczyciela następnego dnia szkolnego. Teraz rolę takiego domowego nauczyciela może pełnić sztuczna inteligencja” - o tym jak przydatna chociażby w procesach edukacyjnych może okazać się sztuczna inteligencja przekonuje Dawid Leśniakiewicz, współzałożyciel szkoły Giganci Programowania, organizatora akcji Koduj z Gigantami.

Kto może wziąć udział w zajęciach i jaką wiedzę może zdobyć?

Akcja Koduj z Gigantami otwarta jest dla dzieci i młodzieży z całej Polski, a zajęcia zostały podzielone na 3 grupy wiekowe: 7-9 lat, 10-12 lat oraz 13-18 lat. Warsztaty będą prowadzone przy wykorzystaniu różnych środowisk i języków programistycznych oraz programów, tj:

- Scratch - podstawowe środowisko, które pozwala wprowadzić najmłodszych w świat programowania,

- Minecraft Education - możliwość kodowania Minecrafta przy pomocy blokowego języka programowania;

- App Inventor - pozwala na tworzenie aplikacji i gier na urządzenia mobilne;

- C# - jeden z najbardziej zaawansowanych i profesjonalnych języków programowania, w którym pracują zawodowi programiści;

- Python – język programowania o rosnącej popularności, pozwalający tworzyć zaawansowane projekty;

- C++ - język programowania powszechnie wykorzystywany w branży IT.

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, należy zarejestrować się na stronie www.kodujzgigantami.pl .

Organizatorem akcji jest najprężniej rozwijająca się szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania, która już od 8 lat realizuje swoją misję cyfrowej edukacji młodego pokolenia. Do tej pory Giganci przeszkolili ponad 150 tys. młodych fanów kodowania.

[1]https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8783697,polacy-ai-strach.html

 

plakat-patronat.jpg

Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami w Brzesku!