Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Światowy Dzień Pszczoły
19.05.2023

Światowy Dzień Pszczoły

Dnia 17.05.2023 w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczoły, Pasieka u Żółtego została zaproszona do Publicznej Szkoły Podstawowej w Okocimiu, aby opowiedzieć klasom 0-3 o zawodzie pszczelarza i wspaniałej pracy pszczółek. Pszczelarz Tomasz Żółty był dostępny dla dzieci online pokazując im otwarty ul i opowiadając im ze swojej perspektywy o swoim zawodzie, a w sali zastępowała go pszczółka Kornelia Jakubowska - Żółty udostępniając im różne materiały związane z tematyką PSZCZÓŁ. Dzieci dowiedziały się m. in.:

- jak nazywają się pszczoły w ulu i jakie mają zadania, jak długo żyją,
- poznały szeroką literaturę i gry związane z tematyką pszczół,
- poznały budowę pszczoły,
- dowiedziały się co to jest rójka,
- zobaczyły plaster, który tworzą pszczoły,
- poznały wiele ciekawostek dotyczących życia tych małych owadów i pracy pszczelarza,
- dowiedziały się jak pszczółki komunikują się ze sobą,
- upewniły się, że pszczół nie trzeba się bać, lecz trzeba im pomagać,
- usłyszały kilka fragmentów z książki: "Złote Myśli Kubusia Puchatka" i o "O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą".

W spotkaniu towarzyszyły nam pszczółki Maja i Gucio wykonane przez Zaczarowane Szydełko-Kinga M. Przedszkolaki mogły zobaczyć nasze ulubione książki z Wydawnictwa Dwie Siostry: Pszczoły oraz z Wydawnictwa Nasza Księgarnia: Skąd się bierze miód, a także nasze nowe książki: Pszczele Wesele i O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą. Dzieciaki dowiedziały się również o grach planszowych o tematyce pszczelarskiej, którą mogą wypożyczyć z Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku. Jedna z książeczek była również w języku angielskim udostępnioną przez Marta Rokicka i Marta's books corner.

Po części teoretycznej dzieci z klasy 0 i klasy 1 na lekcji angielskiego rozszerzyły temat pszczółek, bawiąc się do piosenki: "Here Is The Beehive" i „ The Bees Go Buzzing” z serii Super Simple Songs, dzięki której poczuły jak bardzo pszczółki są zapracowanymi owadami - wogóle nie było czasu na odpoczynek. W tym miejscu sprawdza się hasło: AS BUSY AS A BEE czyli pracowity jak pszczoła.

Takie warsztaty związane z tematem pszczół odbyły się już w kilku miejscach, w różnych terminach:  Powiatowa i Miejsca Biblioteka Publiczna w Brzesku, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadownikach, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Maszkienicach. Na stronach internetowych poszczególnych placówek jest szczegółowa fotorelacja.

Planowane są spotkania w Publicznym Przedszkolu nr 10 w Brzesku, w Publicznym Przedszkolu w Siedlcu i w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Jadownikach. Podczas spotkania uczniowie dowiadują się jak wiele jest smaków miodu, a na zakończenie spotkania degustują miód. Wszystkie dzieci po warsztatach wiedzą że: BEZ PSZCZÓŁ NIE MA ŻYCIA i mamy nadzieję, że wraz z wiosną dbają o pszczółki. Z tym hasłem całkowicie się zgadzamy dlatego o każdej porze roku dbamy nie tylko o pszczoły, ale i o wiedze o pszczółkach Bardzo dziękujemy za spotkania.

Kornelia Jakubowska - Żółty

Światowy Dzień PszczołyŚwiatowy Dzień PszczołyŚwiatowy Dzień PszczołyŚwiatowy Dzień Pszczoły