Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Rowerowe szaleństwo w Brzesku
04.05.2023

Rowerowe szaleństwo w Brzesku

Blisko tysiąc osób spędziło ostatnią niedzielę kwietnia na placu Kazimierza Wielkiego podczas organizowanego przez Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury pikniku rekreacyjno-ekologicznego „Brzesko na rowerze”. Wśród nich 600 uczestników I Rodzinnego Rajdu Rowerowego i ponad 300 widzów.

Promocja niskoemisyjnego transportu poprzez organizację Rodzinnego Rajdu Rowerowego, modernizację ścieżki przyrodniczej, pokazy i prezentacje proekologiczne i profikatyczne – takie zadania postawili sobie inicjatorzy pierwszej edycji wydarzenia pod nazwą „Brzesko na rowerze”. Pierwszej i na pewno nie ostatniej, bo sukces organizacyjny i frekwencyjny zmotywował pomysłodawców na tyle, że już rozpoczęły się przygotowania do drugiej odsłony tej wielce pożytecznej akcji. Można mieć pewność, że bogaty program tegorocznej imprezy będzie systematycznie rozbudowywany w następnych latach. To była i będzie znakomita promocja zdrowego stylu życia, a przy okazji Ziemi Brzeskiej, bo wśród uczestników wydarzenia było sporo osób spoza naszej gminy.

Współfinansujące ten projekt Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Krakowie, na pewno przekonały się, że bardzo dobrze zainwestowały pieniądze, czego efekt będzie odczuwalny już w najbliższym czasie. Dofinansowanie zostało pozyskane przez organizatorów w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Rodzinny Rajd Rowerowy

Biuro organizacyjne I Rodzinnego Rajdu Rowerowego czynne było już od wczesnych godzin przedpołudniowych. Zgłosiło się 600 osób. Chętnych było znacznie więcej, jednak ze względu na bezpieczeństwo wprowadzono limit. Lista startowa została zamknięta praktycznie w kilka dni po ukazaniu się pierwszych komunikatów informujących o wydarzeniu. Wszyscy zgłoszeni zebrali się na placu Kazimierza Wielkiego w komplecie, mimo że pogoda nie napawała optymizmem. Od rana padał rzęsisty, a momentami ulewny deszcz, jednak jeszcze przed południem niebo zaczęło się rozjaśniać. Zrobiło się na tyle ciepło, że każdy śmiało mógł założyć okolicznościową koszulkę, którą otrzymał w pakiecie startowym.

Już kilka godzin przed rozpoczęciem rajdu swoje stanowisko uruchomiła ekipa Mobilnego Serwisu Rowerowego „Przerzutka” z Krakowa. Z ich usług przez cały dzień skorzystało około 200 rowerzystów, których pojazdy zostały poddane szczegółowym przeglądom, a każda – nawet najdrobniejsza usterka – była w mgnieniu oka usuwana. Wszystko odbywało się bezpłatnie, a koszty funkcjonowania serwisu pokryli organizatorzy.   

Koordynację rajdu powierzono renomowanej firmie Kępa Sport, specjalizującej się w organizacji imprez sportowych. Trasa przejazdu została pieczołowicie przygotowana, a dzień wcześniej dokładnie oznakowana. Liczyła blisko 11 kilometrów, a sam rajd miał charakter typowo rekreacyjny. Nikt nie forsował zbyt szybkiego tempa, dlatego każdy mógł po drodze poznać piękno okolicznych krajobrazów, a przy okazji przekonać się, że gmina Brzesko posiada bogatą ofertę dla rowerzystów. Na starcie stanął także sprawujący patronat nad wydarzeniem burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, który później wziął  udział w jednym ze sprawnościowych konkursów. Burmistrz dla dzieci i młodzieży przygotował niespodziankę – mające duże znaczenie w bezpiecznym poruszaniu się po drogach kamizelki odblaskowe, które osobiście rozdawał w finałowej fazie wydarzenia. 

Ochrona środowiska

Od początku pikniku aż do jego zakończenia czynne było stanowisko obsługiwane przez pracownice Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, które udzielały porad w tym zakresie, między innymi na temat możliwości korzystania z programu „Czyste Powietrze”, do którego gmina przystąpiła jako jedna z pierwszych w Małopolsce. Rozdawały nie tylko poświęcone ekologicznej tematyce ulotki i foldery, ale i mające prozdrowotne właściwości skrzydłokwiaty – ozdobne rośliny doniczkowe, które pochłaniają znajdujące się w powietrzu szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje.

Organizatorzy zaprosili również funkcjonariuszy Inspekcji Ruchu Drogowego, którzy prowadzili instruktaż dotyczący obsługi pojazdów, zapobiegając przekraczaniu norm emisji spalin. W niedalekim sąsiedztwie tego stanowiska prezentowane były samochody elektryczne, udostępnione przez firmę Zasada Trans Spedition.

Profilaktyka

Jednym z bardziej obleganych stanowisk mieszczących się w Namiocie Profilaktycznym było to, przy którym przedstawiciel krakowskiego Ośrodka Psychoterapii „Nowa Perspektywa” w przystępny sposób przestrzegał przed zgubnymi skutkami uzależnienia wynikającego ze stosowania szkodliwych dla zdrowia i życia używek psychoaktywnych.

Sporym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez druhów z OSP Poręba Spytkowska pokaz kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Problemem, z którym zmagali się strażacy, był – z uwagi na charakter wydarzenia – wypadek, w którym poszkodowany był rowerzysta.

Ślad węglowy

Stworzenie aplikacji „Ślad węglowy” to jeden z ważniejszych punktów skrupulatnie opracowanego planu zadań, jakie wyznaczyli sobie do zrealizowania organizatorzy „Brzeska na rowerze”. Taka aplikacja ma na celu motywację do działań na rzecz środowiska i innych osób. Dzięki niej można na przykład śledzić wszelkie inicjatywy sprzyjające rozwojowi proekologicznej świadomości – na przykład tworzenie nowych terenów zielonych lub rozbudowę już istniejących, poprzez nasadzanie drzew i innej roślinności. Apka daje też możliwość sprawdzania, które samochody emitują jak najmniej dwutlenku węgla do atmosfery. Przy jej stosowaniu można wykrywać aktualny tryb transportu – niezależnie, czy jest to jazda prywatnym samochodem, środkiem transportu zbiorowego, na rowerze, czy nawet zwykły pieszy spacer. Generalnie rzecz ujmując, aplikacja „Ślad węglowy” ma na celu wyrobienie samodyscypliny, która prowadzi do zdecydowanie lepszej dbałości o otaczające nas środowisko.

Okoliczności towarzyszące

„Brzesko na rowerze” to wydarzenie o charakterze wielopokoleniowego pikniku, który miał zachęcić do udziału całe rodziny, mające możliwość spędzić niedzielę w miłej i atrakcyjnej atmosferze. Dla dzieci dostępna była darmowa dmuchana zjeżdżalnia, a dla wszystkich uruchomiona została strefa gastronomiczna.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwie konkurencje zręcznościowe, które zostały rozegrane na placu Kazimierza Wielkiego. Pierwsza z nich, wyścig żółwia, polegała na jak najwolniejszym pokonaniu stosunkowo krótkiej trasy, bez ani jednej podpórki. Wystartowało 36 osób, a zwyciężył Dawid Szot. Zręczność i precyzja liczyły się w drugiej konkurencji – rowerowym torze przeszkód. Zgłosiło się 14 osób, a w wielkim stylu triumfował Grzegorz Pabian.  

Urząd Miejski w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury składają serdeczne podziękowania wspierającym ich instytucjom i organizacjom, wśród których są  Zasada Trans Spedition, firma Kępa Sport, Mobilny Serwis Rowerowy „Przerzutka”, Brzeskie Zakłady Komunalne, OSP Poręba Spytkowska, OSP Jadowniki, KPP w Brzesku, Inspekcja Ruchu Drogowego, Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Polskiego w Jadownikach, Ośrodek Psychoterapii „Nowa Perspektywa” oraz firmy Fish Truck i Wiking Gastro.

wfosigw-logotype-color-1.jpg

 

Rowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w BrzeskuRowerowe szaleństwo w Brzesku