Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Nowa droga szansą dla strefy aktywności gospodarczej
08.12.2022

Nowa droga szansą dla strefy aktywności gospodarczej

W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego została podpisana umowa dotycząca wspólnego przygotowania zadania noszącego nazwę „Budowa połączenia węzła A4 Brzesko z DW 768 – Etap II – opracowanie dokumentacji projektowej, pełnienie nadzoru autorskiego”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa małopolskiego, powiatu brzeskiego oraz gmin Borzęcin, Brzesko i Szczurowa. Brzeską stronę reprezentował zastępca burmistrza Grzegorz Brach.

Zawarta właśnie umowa oznacza, że coraz bliżej jest do rozpoczęcia II etapu budowy połączenia węzła autostrady A4 z tą drogą. Dla brzeskiego samorządu i mieszkańców naszej gminy jest to przedsięwzięcie o niebagatelnym znaczeniu.

- Jeśli sięgnąć pamięcią wstecz, to już przynajmniej od piętnastu lat poruszany jest temat strefy ekonomicznej w Buczu, do której po prostu nie ma dojazdu. Trudno za taki uznać istniejące  wąskie drogi gminne, których nadmierna eksploatacja wiązałaby się z uciążliwościami dla mieszkańców. Do tej pory o dojeździe do strefy tylko się mówiło, teraz jest realna szansa, że ten dojazd wreszcie powstanie, a tym samym długo oczekiwany rozwój tych terenów nastąpi. Termin opracowania niezbędnej dokumentacji wyznaczony został na przyszły rok. Z naszych wyliczeń wynika, że nowa droga powinna być gotowa za cztery lata – prognozuje Grzegorz Brach.

Początek tej nowej trasy wyznaczy rondo usytuowane u zbiegu istniejącej DW768 i ulicy Zagrodzkiej leżącej na pograniczu Mokrzysk z Buczem. Długość drogi to około 6,5 km.  W ramach inwestycji planowane są między innymi budowa dróg dojazdowych oraz mostów, wiaduktów, estakad i przepustów na ciekach wodnych i rowach (z funkcją przejść dla zwierząt). Dla gminy Brzesko nowa droga oznacza ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale też dla rozwoju gospodarczego (poprzez ożywienie wspomnianej strefy aktywności gospodarczej).

Wartość zadania wynieść ma 1,3 miliona złotych. Większość tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z funduszy europejskich (ponad 922 tysiące złotych). Województwo Małopolskie wyłoży na ten cel około 412 tysięcy złotych. Gmina Brzesko wyda 51,5 tysiąca złotych.

 

fot. www.malopolska.pl