Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Oni tworzą historię Brzeska
08.12.2022

Oni tworzą historię Brzeska

W sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbyło się spotkanie zatytułowane „Oni tworzą historię Brzeska”,  zorganizowane przez Brzeskie Towarzystwo „Gryf” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. Głównymi bohaterami wydarzenia byli słynny polski rajdowiec Sobiesław Zasada, założyciel Grupy Zasada oraz prezes Carlsberg Polska Mieszko Musiał. Gospodarzami wieczoru byli prezes BT „Gryf” Mieczysław Mietła oraz Sławomir Jeneralski.

Spotkanie rozpoczęła projekcja wyprodukowanego w tym roku filmu dokumentalnego „Zasada” w reżyserii Michała Bollanda. Nominowany do nagrody w Krakowskim Festiwalu Filmowym „Lajkonik” obraz opowiada o przygotowaniach i udziale polskiego 91-letniego kierowcy w legendarnym Rajdzie Safari. Po seansie sam bohater wyczerpująco odpowiadał na pytania dotyczące między innymi najważniejszych wartości w biznesie i życiu osobistym. Wyjaśniał, czym dla niego jest miara sukcesu. We wzruszający sposób opowiadał też o swoich relacjach z ukochaną żoną Ewą, która w zeszłym roku odeszła do wieczności.

Sobiesław Zasada to nie tylko były i – jak się okazuje – wciąż aktywny sportowiec. Jest założycielem Grupy Zasada, która od dziesięcioleci ma również siedzibę w Brzesku. O początkach współpracy Browaru Okocim i Carlsberg Polska opowiadał Mieczysław Mietła, który pełnił funkcję prezesa Okocimskich Zakładów Piwowarskich, kiedy ta współpraca była nawiązywana. W spotkaniu uczestniczył również (z uwagi na przejściowe dolegliwości zdrowotne, za pomocą łączy internetowych)  Mieszko Musiał. Rodowity brzeszczanin, obecny prezes Carlsberg Polska, dał się poznać licznie zgromadzonej publiczności jako człowiek wielu pasji, wśród których wymienić można sporty samolotowe i samochodowe, strzelectwo oraz muzykę. Wszyscy trzej panowie na pierwszych miejscach wśród drogowskazów, według których się poruszają, wskazywali rodzinę i odpowiedzialność zawodową.

Sala RCK-B podczas spotkania była wypełniona po brzegi. Magnesem przyciągającym publiczność była niewątpliwie obecność Sobiesława Zasady. Atrakcyjna była tematyka poruszana tego dnia przez głównych gości wieczoru, tworzących na naszych oczach najnowsza historię nie tylko regionu ale i kraju. Jak podkreślał Mieczysław Mietła, obaj panowie są niezaprzeczalnymi wzorami do naśladowania, stąd na spotkanie skierowano specjalne zaproszenia do uczniów brzeskich szkół ponadpodstawowych. W podobnym tonie wypowiadał się również burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, który witając gości podkreślał, jak wielkie znaczenie dla rozwoju gminy Brzesko ma harmonijna współpraca z lokalnym samorządem takich firm jak Carlsberg Polska, CAN-PACK FPN czy Zasada Trans Spedition. Tylko te dwa ostatnie przedsiębiorstwa poczyniły w ostatnich latach na tym terenie inwestycje warte wielu milionów złotych.

Obok burmistrza Brzeska wśród zaproszonych gości znaleźli się prezes Zarządu Grupy Zasada Tomasz Fugiel, prezes Zarządu Carlsberg Supply Company Polska S.A. Marek Krzysztoporski,

dyrektor Browaru Okocim Michał Napieracz, prezes Zarządu Zasada Trans Spedition Janusz Szot, dyrektor LO im. M. Kopernika Ryszard Ostrowski, dyrektor ZSTiB Jerzy Soska oraz prezes TG Sokół Edward Knaga. W spotkaniu wzięli udział także wybitni historycy, którzy w swoim dorobku mają szereg prac naukowych poświęconych Brzesku i okolicom. Byli to profesorowie Stanisław Hodorowicz, Włodzimierz Sady i Marian Stolarczyk oraz doktor Jan Stanisław Gawlik. Była też liczna grupa przyjaciół Brzeska i Brzeskiego Towarzystwa „Gryf”.

Oni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię BrzeskaOni tworzą historię Brzeska