Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Do Hymnu
09.11.2022

Do Hymnu

W poniedziałek 7 listopada w Sanktuarium  św. Jakuba w Brzesku odbył się wspaniały koncert przygotowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Brzesku wraz z parafią pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w ramach V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił, dyrygowany przez Barbarę Zelek, ponad 400-osobowy chór złożony z uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku. Śpiewacy wykonali kolejno Rotę, Gaude Mater Polonia oraz Mazurka Dąbrowskiego, w pełnej czterozwrotkowej wersji. Byli do tego perfekcyjnie przygotowani (koncert poprzedzony był wieloma próbami, początkowo w poszczególnych grupach, później z całym zespołem), toteż nagrodzeni zostali w pełni zasłużonymi oklaskami na stojąco. Drugą część koncertu wypełnił krótki patriotyczny montaż słowno-muzyczny, przygotowany niejako poza konkursem.

To już po raz piąty Narodowe Centrum Kultury organizuje ogólnopolski konkurs do „Hymnu”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 355 szkół podstawowych z całego kraju – do konkursowych przesłuchań zakwalifikowano 300 placówek, w tym właśnie Szkołę Podstawową nr 3 w Brzesku.

Zadaniem uczestników konkursu jest publiczne wykonanie Hymnu Państwowego oraz dwóch dowolnie wybranych pieśni hymnicznych. Bezwzględnie przestrzeganym warunkiem jest udział w tym przedsięwzięciu przynajmniej połowy uczniów z danej szkoły. W przypadku brzeskiej „Trójki” regulaminowy wymóg został wypełniony ze sporą nawiązką, bo reprezentujący ją uczniowie stanowią prawie 70 procent liczącej 614 osób szkolnej społeczności. Nie tutaj należy się jednak doszukiwać przyczyn niezaprzeczalnego sukcesu, bowiem nad tą obowiązkową „ilością” zdecydowanie dominowała jakość, wymykająca się jakimkolwiek regulaminom.

Konkursowe przesłuchania potrwają do 25 listopada, pięć dni później znane już będą wyniki. Obecny w Brzesku profesor doktor habilitowany Wiesław Delimat (organista dyrygent i wykładowca w wielu szkołach muzycznych, reprezentujący Narodowe Centrum Kultury tuż po koncercie wręczył Dorocie Wójcik, dyrektorce SP 3 Brzesko, podziękowania i dyplom za uczestnictwo. Imienne certyfikaty potwierdzające udział w tym przedsięwzięciu już wkrótce otrzymają również wszyscy wykonawcy.

Wśród gości specjalnych zaproszonych na ten niecodzienny koncert był między innymi burmistrz Brzeska Tomasza Latocha, który nie krył wyrazów uznania i podziwu dla kunsztu młodych artystów. Wyrażając podziękowanie dla organizatorów wydarzenia i jego uczestników, zapowiedział specjalną niespodziankę, która z jego strony będzie nagrodą za udział w konkursie.

Do HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo HymnuDo Hymnu