Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Oszczędność w każdym stopniu
21.10.2022

Oszczędność w każdym stopniu

Nauka mądrego korzystania z ciepła stała się cennym "know how", kluczowym dla budżetów domowych w trakcie kryzysu paliwowego. Akcja 20stopni.pl sięga do źródeł i przekazuje opracowane przez dostawców ciepła proste sposoby na niemarnowanie ogrzewania w mieszkaniach i poza nimi.

Na stronie 20stopni.pl znajdziemy opracowane porady, które w sposób bez kosztowy pomogą ograniczyć zużycie ciepła. Ich wprowadzenie w każdym domu może przełożyć się nie tylko na wysokość rachunków, ale też na cenę, którą płacimy za ogrzewanie.

Hasło kampanii "oszczędność w każdym stopniu" tłumaczy, że poziom temperatury w naszym mieszkaniu, czy miejscu pracy przekłada się na globalne wielkości, które decydują o cenie ciepła. Są nimi, oprócz inflacji, ilość zasobów konieczna do wyprodukowania ciepła oraz wielkość emisji zanieczyszczeń, za którą dostawcy płacą, kupując uprawnienia do emisji. Zależność jest następująca - stopień mniej we wszystkich polskich domach to prawie pół miliona ton mniej zużytego do produkcji węgla oraz mniejsza emisja CO2 o milion ton. I w efekcie niższy rachunek dla budżetu domowego, mniejsze zużycie zasobów planety i czystsze środowisko.

Transformacja to zmiana, która prowadzi do rozwoju, o czym przekonują organizatorzy kampanii. Zauważają, że mimo trudnych warunków w których funkcjonujemy, cieszy powszechny wzrost świadomości i coraz większa wiedza o tym, że każdy powinien zwracać uwagę na niepotrzebne zużycie - także w przestrzeniach wspólnych budynku czy miejscach takich jak sklepy, szkoły, czy muzea. Uczymy się reagowania i zaczynamy rozpoznawać wartość komfortu, którego na co dzień doświadczamy. O tym, że niemarnowanie się opłaca przekonywali podczas kampanii 20stopni.pl także eko bloggerzy.

Kampania 20 stopni realizowana jest przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie od stycznia 2020 roku. Przy kampanii współpracują i wspierają ją: Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz eko influencerki Katarzyna Wągrowska z bloga „Ograniczam się” i Sylwia Majcher. Kampanię edukacyjną zachęcającą do niemarnowania ciepła prowadzi na terenie miasta Brzesko  Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. jedyny dystrybutor ciepła systemowego.