Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Marsz Pamięci w Brzesku
12.09.2022

Marsz Pamięci w Brzesku

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Stowarzyszenie "Pamięć i dialog. Wspólna historia", Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna były organizatorami trwających dwa dni uroczystości poświęconych 80.rocznicy zagłady żydowskiej społeczności Brzeska.

W sobotę, 10 września, w RCK-B odbyła się konferencja popularnonaukowa, podczas której prelegentami byli dr Anna Brzyska, Karolina Korwin, Hanna Pajor, Weronika Salamon, Karolina Szewczyk, dr Roman Gieroń oraz Lucjan Kołodziejski. W trakcie konferencji miała miejsce ceremonia wręczenia nagród w konkursie fotograficznym „Okruchy pamięci – ślady społeczności żydowskiej w Brzesku”. Laureatami głównych nagród zostali Nina Dubiel oraz Ireneusz Węglowski. 

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się na placu Kazimierza Wielkiego. Uczestniczyli w nich między innymi zastępca burmistrza Brzeska Grzegorz Brach, pochodzący z Brzeska Dov Landau, potomkowie rodzin Teeman, Reifen i Hartman-Zimetbaum, Mala Meyer, profesor Jonathan Webber z żoną, rabin Eliezer Gurary, konsul Dagmar Hillebrand reprezentująca Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, z-ca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, ksiądz proboszcz Józef Drabik, wiceprzewodniczący gminy żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, przedstawiciel krakowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Adam Klimek, prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog. Wspólna historia” oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Brzesko.

Uczestnicy Marszu Pamięci zatrzymywali się w miejscach mających szczególne znaczenie w historii brzeskich Żydów. W hołdzie pomordowanym Żydom złożono wiązanki kwiatów lub zapalono znicze przed budynkiem byłej synagogi przy ulicy Puszkina, a także przed nowo postawionym pomnikiem na grobie Mundka i Cyli Strauberów oraz u grobów masowych, nad którymi odbył się Apel Pamięci.

Wieczorem rocznicowe uroczystości kontynuowane były w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, gdzie już po raz trzeci zorganizowano wieczór kultury żydowskiej, na który złożyły się koncert grupy Klezmorim Trio oraz dwie tematyczne wystawy – „Okruchy pamięci – ślady społeczności żydowskiej w Brzesku” oraz „Mala Zimetbaum – urodzona w Brzesku bohaterka Auschwitz”. Kulturalnym wydarzeniom towarzyszyła degustacja tradycyjnych potraw żydowskich.

Marsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w BrzeskuMarsz Pamięci w Brzesku