Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Rocznica bombardowań na Słotwinie
06.09.2022

Rocznica bombardowań na Słotwinie

Mieszkańcy gminy Brzesko tradycyjnie złożyli hołd ofiarom tragicznych bombardowań, jakie miały miejsce 4-5 września 1939 roku w okolicach stacji kolejowej na Słotwinie. Uczcili też pamięć wszystkich żołnierzy i cywili poległych podczas II wojny światowej.

Rocznicowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza proboszcza Piotra Franczaka w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po nabożeństwie jego uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania węzła kolejowego Brzesko-Słotwina. Okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz wydarzenia, burmistrz Tomasz Latocha. Apel poległych przeprowadził druh harcmistrz Adam Zydroń, po czym nastąpiło złożenie pod pomnikiem wiązanek kwiatów. W uroczystości wzięły udział liczne delegacje władz samorządowych wszystkich szczebli oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, organizacji, sołectw, osiedli i szkół.

W programie tego wydarzenia ujęto także wręczenie srebrnego medalu „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. To zaszczytne odznaczenie otrzymała mieszkanka Poręby Spytkowskiej Marianna Nowak, której trzej synowie pełnili w przeszłości zasadniczą służbę wojskową. W imieniu ministra obrony narodowej medal wręczył szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, ppłk Andrzej Korytko.

W organizację rocznicowych uroczystości zaangażowane były Urząd Miejski, parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Hufiec ZHP Brzesko im. Mikołaja Kopernika, Miejski Ośrodek Kultury oraz Brzeskie Zakłady Komunalne. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Wiesława Porwisza.

Minęły już 83 lata od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w pamiętnym 1939 roku. W ciągu zaledwie dwóch dni, 4 i 5 września, niemieccy okupanci dwukrotnie zrzucili bomby na słotwińską stację kolejową. W wyniku pierwszego nalotu śmierć ponieśli żołnierze z polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza. Najeźdźcy o wiele większym okrucieństwem wykazali się dzień później. 5 września nastąpiło już zmasowane bombardowanie, a w tragicznych okolicznościach zginęło wówczas około 300 osób, głównie cywili. Kilkaset kolejnych zostało rannych. Każdego roku, w rocznicę tych okrutnych wydarzeń mieszkańcy gminy Brzesko spotykają się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tych bombardowań.

 

Rocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na SłotwinieRocznica bombardowań na Słotwinie