Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
„Pod biało-czerwoną”
20.07.2022

„Pod biało-czerwoną”

Od kilku dni na skwerze przy ulicy Księdza Stanisława Pękały na brzeskim osiedlu Słotwina stoi maszt z flagą Polski. Jest to zadanie sfinansowane w całości w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” nad którym honorowy patronat sprawuje Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Jego realizacja to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, którzy w drodze głosowania wyrazili chęć przystąpienia gminy Brzesko do tego programu.

Sam maszt koloru białego wykonany został z gwarantującego wytrzymałość kompozytowego materiału. Jego wysokość wynosi 8 metrów. Biało-czerwona flaga ma wymiary 125 x 200 cm. W pobliżu miejsca, w którym został usytuowany maszt, znajdują się zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz kamienny pomnik poświęcony ofiarom bombardowania pociągu 5 września 1939 roku. Przed pomnikiem każdego roku odbywają się uroczystości upamiętniające to krwawe wydarzenie.  

Samorządowe władze i mieszkańcy gminy Brzesko przywiązują dużą wagę do kultywowania rodzimej historii i miejsc przywołujących fakty związane z bohaterstwem i męczeństwem Polaków podczas licznych walk narodowo-wyzwoleńczych. Między innymi położone w ciągu ulicy Solskiego zostało zagospodarowane  rondo im. Armii Krajowej zostało w kwietniu 2020 , a zdobiąca je kompozycja kwiatowa nawiązuje do naszych symboli narodowych. Była to inicjatywa burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, który w ten sposób odniósł się do wniosku złożonego w tej sprawie przez brzeskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wspomniany wcześniej pomnik na Słotwinie został poddany gruntownej renowacji przeprowadzonej przez Urząd Miejski przy współpracy z przedstawicielami krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Obchody każdego święta państwowego są w gminie Brzesko przygotowywane z pieczołowitą starannością, a w każde z mnich zaangażowane są liczne organizacje, instytucje i stowarzyszenia.