Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Pierwsze inhalatorium w gminie Brzesko
14.07.2022

Pierwsze inhalatorium w gminie Brzesko

W czwartek, 14 lipca br., w Gminnym Parku Wypoczynku i Rekreacji w Brzesku, położonego na pograniczu osiedli Kopaliny-Jagiełły i Kościuszki-Ogrodowa, odbyło się spotkanie, podczas którego Członek Zarządu Wojewódzkiego Małopolskiego Marta Malec-Lech przekazała burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze promesę potwierdzającą dofinansowanie pozyskane przez Urząd Miejski na budowę  pierwszej w gminie Brzesko tężni solankowej. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Przyznana dotacja pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”.  

- Warto, by w gminie Brzesko istniał przynajmniej jeden powszechnie dostępny punkt wytwarzający zdrowe powietrze. Tężnia będzie też sprzyjać integracji społecznej, szczególnie dla osób samotnych, których do wyjścia z domu zachęcą prozdrowotne właściwości tego miejsca – dodaje burmistrz.

Tylko na terenie dwóch osiedli, na granicy których powstanie tężnia, zamieszkuje 6 736 osób, z czego 1 792 to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. Aktualnie najbliższe inhalatoria znajdują się w Bochni (13 kilometrów od Brzeska), Ciężkowicach (45 km), Iwkowej (22 km) i Wieliczce (45 km). Korzystanie z tych obiektów wymaga dojazdu własnym środkiem transportu lub środkami komunikacji publicznej. Dla większości mieszkańców gminy Brzesko jest to nieopłacalne. Korzystanie z nich wiąże się też z kłopotliwym poświęceniem długiego czasu. Sytuacja zmieni się jeszcze w tym roku. Prace budowlane rozpoczną się w sierpniu br., a ich zakończenie planowane jest w listopadzie.

Przyznane przez Zarząd Województwa Małopolskiego dofinansowanie wynosi 175 911 zł. Według wstępnych szacunków całkowity koszt inwestycji miał się zamknąć kwotą 366 649 zł. Z uwagi na zmieniającą się z dnia na dzień  sytuacją ekonomiczną w kraju, realna jej wartość znana będzie jednak po wyłonieniu wykonawcy, a właściwie po zakończeniu prac budowlanych.  

Pierwsze inhalatorium w gminie BrzeskoPierwsze inhalatorium w gminie BrzeskoPierwsze inhalatorium w gminie BrzeskoPierwsze inhalatorium w gminie Brzesko