Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Questy po gminie Brzesko
13.07.2022

Questy po gminie Brzesko

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku oraz Urząd Miejski zapraszają wszystkich lubiących aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, połączone ze zwiedzaniem regionu i rozwiązywaniem zagadek na wakacyjny konkurs questingowy. Na mieszkańców i turystów czekają już trzy nowe questy zachęcające do dokładnego spenetrowania brzeskiej starówki, wzgórza Bocheniec w Jadownikach oraz Poręby Spytkowskiej.

Na 10 pierwszych osób/grup, które w terminie od 13 lipca do 28 sierpnia 2022 r. przejdą wszystkie trzy questy, odnajdą ukryty na końcu gry skarb i zgłoszą się do biblioteki, będą czekały nagrody. Spotkanie podsumowujące wakacyjną zabawę, wraz z rozdaniem nagród, odbędzie się na koniec wakacji.

Opiekunami questów, czyli osobami/instytucjami do kontaktu np. w sprawie zdobycia ulotki, uzyskania informacji, zgłoszenia jakiegoś problemu itp. są: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Tam też mogą się zgłaszać zorganizowane grupy zainteresowane wspólnym „zaliczeniem” questu. Ulotki do wszystkich questów dostępne są też w strategicznych punktach każdej z miejscowości (np. w bibliotekach, u opiekunów questów).

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne na stronie:

https://www.bibliotekabrzesko.pl/pdf/regulamin_konkurs_questy.pdf

 Czym są questy?

To rodzaj ulotek, w formie drukowanej lub elektronicznej, służących do questingu, czyli gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa odwiedzanych miejsc i tworzeniu nieoznakowanym szlaków turystycznych. Zwiedzając, wędruje się zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach. Jest to zatem mająca walory edukacyjne i promująca lokalną kulturę gra terenowa, przypominająca nieco na przyklad harcerskie podchody, gry miejskie i patrolowe lub zabawę w poszukiwanie skarbów.

W tym roku powstała seria trzech wymienionych wyżej  questów. Już przed kilkoma laty udostępniony został natomiast quest nawiązujący do historii rodu Goetzów-Okocimskich. Gminę Brzesko można zatem zwiedzać z questami, zatytułowanymi „Na co patrzy Florian?”, „Bocheniec górą!”, „Którędy, którędy ścieżka do Poręby?” oraz „Dziedzictwo Goetzów Okocimskich”.  

Questy to doskonała propozycja na wakacyjne czy weekendowe wycieczki po najbliższej okolicy, zarówno dla indywidualnych podróżników, jak i dla rodzin z dziećmi. Jest to jednak atrakcja nie tylko dla turystów, przyjezdnych. Warto po nie sięgnąć nawet jeśli mieszkamy w tym miejscu od wielu lat – z pewnością dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, poznamy bliżej lokalną historię i dziedzictwo tych miejsc. Warto stać się na chwilę turystą w swoim mieście w swojej miejscowości.

Jak zacząć swoją przygodę z questami?

Wystarczy odebrać ulotkę od opiekuna questu lub z lokalnej biblioteki bądź pobrać plik z Internetu (np. ze strony bestquest.pl), a następnie ruszyć na wyprawę kierując się zawartymi tam wskazówkami. Szacunkowy czas przejścia trasy to zazwyczaj 1-2 godziny. Warto wziąć ze sobą przybory do pisania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń, czy materiałów edukacyjnych. Wszystko, co potrzebne, znajduje się w ulotce z questem. Na końcu wędrówki czeka na questowiczów skarb, a miejsce jego ukrycia wskaże hasło ułożone z liter ukrytych we wcześniejszych zagadkach.

Miłej zabawy!

quest-brzesko.pdf

quest-jadowniki.pdf

quest-poreba.pdf

plakat.png