Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
79. rocznica rzezi wołyńskiej
12.07.2022

79. rocznica rzezi wołyńskiej

W poniedziałek w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy gminy Brzesko pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, Polaków wymordowanych przez Ukraińską  Armię Powstańczą, uczcili uczestnicząc w mszy świętej odprawionej w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, z intencji burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Kądziołki i radnych. Po nabożeństwie delegacje lokalnych instytucji i ugrupowań politycznych złożyły wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Ustanowione zostało na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. W ten sposób cały naród oddaje hołd ofiarom rzezi wołyńskiej i innych zbrodni dokonanych na Polakach zamieszkujących wschodnie rejony Rzeczypospolitej w czasie  II wojny światowej. W sumie, w latach 1943-1945 za sprawą OUN oraz UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską, zginęło około 100 tysięcy Polaków. Na dzień święta wybrano 11  lipca, bo właśnie wtedy (w 1943 roku) miały miejsce wydarzenia, które do historii przeszły jako „krwawa niedziela”. To był jeden z dwóch dni, w których bestialskie mordy dokonano aż w 150 miejscowościach.

W tym roku święto ma wymiar szczególny, bo przypadło na czasy, w których nasi wschodni sąsiedzi masowo ponoszą śmierć z rąk rosyjskich najeźdźców, a ocaleni uchodźcy z Ukrainy znajdują pomoc i wsparcie w polskich domach. Jest to dzień zadumy nad bezsensem i okropieństwem każdego międzynarodowego konfliktu.    

79. rocznica rzezi wołyńskiej79. rocznica rzezi wołyńskiej79. rocznica rzezi wołyńskiej79. rocznica rzezi wołyńskiej79. rocznica rzezi wołyńskiej79. rocznica rzezi wołyńskiej