Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Mali druhowie z Jadownik w Wieruszowie
22.06.2022

Mali druhowie z Jadownik w Wieruszowie

Dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Jadowniki po raz trzeci uczestniczyła w strażackiej III Olimpiadzie, która tradycyjnie odbyła się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie (województwo łódzkie). Organizatorem Olimpiady była OSP Wieruszów, a współorganizatorami Zarząd Główny ZOSP RP, Powiat Wieruszowski oraz Gmina Wieruszów.

Mali druhowie z Jadownik biorą udział w tym wydarzeniu nieprzerwanie od pierwszej jego edycji, która miała miejsce w 2017 roku. Wtedy Olimpiada miała jeszcze zasięg ogólnopolski, kolejne dwie edycje odbywają się już z udziałem zagranicznych gości. W 2019 roku na starcie stanęła jedna drużyna z Czech, w tym roku do rywalizacji przystąpiło łącznie 35 reprezentacji, w tym dwie zza południowej granicy Polski. Każda drużyna składała się z 10 druhów w wieku od 4 do 10 lat.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, trzeba spełnić ściśle określone w regulaminie warunki. Rejestracja drużyn ruszyła w kwietniu br., miesiąc później została zatwierdzona lista uczestników. Wtedy to zarząd OSP Jadowniki, a szczególnie opiekunowie DDP rozpoczęli starania o pozyskanie funduszy, które pokryją koszty wyjazdu i pobytu w Wieruszowie. Wśród sponsorów znalazł się Urząd Miejski, który dofinansował to przedsięwzięcie. Dzięki temu na Olimpiadę wyjechała nie tylko 10-osobowa reprezentacja, ale też opiekunowie oraz niemal wszyscy członkowie dziecięcej drużyny, która liczy dzisiaj 35 osób.   

Zmaganiom sportowym towarzyszyło szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów – między innymi ściana wspinaczkowa, wchodzenie po strażackiej drabinie, jazda w strażackim koszu, kurtyny wodne, piana party, a także wiele innych.

Sama rywalizacja toczyła się w czterech konkurencjach – pokazie musztry, sztafecie, ćwiczeń bojowych „motopompa” oraz ćwiczeń bojowych „sikawka”. Reprezentacja z Jadownik spisała się na medal, osiągając znakomite wyniki w każdej z tych konkurencji. Szczególne brawa zebrała, od licznie zgromadzonej publiczności, za pokaz musztry.

Poziom przygotowania do zawodów był tak wysoki i wyrównany, że jury formułując werdykt miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zapadła decyzja, na podstawie której wszystkie reprezentacje zajęły pierwsze miejsce. W nagrodę mali druhowie otrzymali puchary, pamiątkowe misie i plecaki.

Dziecięca Drużyna Pożarnicza działa od 2017 roku. Opiekują się nią Patrycja Nosal, Piotr Czernecki oraz Jerzy Gawiak.  

Mali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w WieruszowieMali druhowie z Jadownik w Wieruszowie