Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Nowe questy po Gminie Brzesko:  Na co patrzy Florian?; Bocheniec górą!; Którędy, którędy ścieżka do Poręby?
21.06.2022

Nowe questy po Gminie Brzesko: Na co patrzy Florian?; Bocheniec górą!; Którędy, którędy ścieżka do Poręby?

Na mieszkańców Brzeska i okolicy, a także odwiedzających nasz region turystów od niedawna czeka nowa atrakcja – powstały trzy questy, z którymi można zwiedzać brzeską starówkę, wzgórze Bocheniec w Jadownikach oraz Porębę Spytkowską. Czym są questy? To rodzaj ulotki w formie drukowanej lub elektronicznej służący do questingu, czyli swego rodzaju gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków turystycznych. Zwiedzając, wędruje się zgodnie z wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach. Jest to zatem mająca walory edukacyjne i promująca lokalną kulturę gra terenowa, nieco przypominająca np. harcerskie podchody, gry miejskie i patrolowe lub zabawę w poszukiwanie skarbów.

Trzy nowe questy powstały w ramach partnerstwa z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA oraz firmą CanPack. Do ich tworzenia zaproszono natomiast przedstawicieli lokalnych społeczności: pasjonatów historii, osoby aktywnie działające w swoich środowiskach, przedstawicieli instytucji kultury.

Jak zacząć swoją przygodę z questami?

Wystarczy odebrać ulotkę od opiekuna questu lub z lokalnej biblioteki bądź też pobrać plik z Internetu (np. ze strony bestquest.pl), a następnie ruszyć na wyprawę kierując się zawartymi tam wskazówkami. Szacunkowy czas przejścia trasy to zazwyczaj 1-2 godziny, warto wziąć coś do pisania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń czy materiałów edukacyjnych, wszystko co potrzebne znajduje się w ulotce z questem. Na końcu wędrówki czeka na questowiczów skarb, miejsce jego ukrycia wskaże hasło ułożone z liter ukrytych we wcześniejszych zagadkach.

Więcej informacji pod linkiem:

Bądź turystą w swoim mieście - nowe questy po Brzesku i okolicy - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku (bibliotekabrzesko.pl)

Ulotki z questami w wersji pdf do pobrania m.in. ze strony biblioteki:

https://bibliotekabrzesko.pl/pdf/quest_brzesko.pdf

https://bibliotekabrzesko.pl/pdf/quest_jadowniki.pdf

https://bibliotekabrzesko.pl/pdf/quest_poreba.pdf

 

bocheniec-questy-plakat-a3-v2.jpg