Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Co w sadzie piszczy?
15.06.2022

Co w sadzie piszczy?

Gmina Brzesko realizuje projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, którego nazwa brzmi „Co w sadzie piszczy”. Wartość projektu wynosi 19 394 złote, z czego dofinansowanie stanowi 13 573 złote (blisko 70 procent), a wkład własny gminy 5 821 złotych.

W przedsięwzięciu uczestniczą, poprzez jego różne formy, wszyscy mieszkańcy. Szczególnie jednak zaangażowani są przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych – łącznie 4550 dzieci, których wspierają pracownicy Urzędu Miejskiego. 

Celem projektu jest wdrożenie działań przeciwdziałających zmianom klimatu. W jego zakres wchodzą założenie pierwszego sadu ekologicznego przy Publicznym Przedszkolu nr 10 w Brzesku, zakup dwóch domków dla owadów, a także warsztaty połączone z doświadczeniami przeprowadzonymi w 12 szkołach dotyczących ochrony powietrza i wpływu niskiej emisji oraz uzupełnienie łąki kwietnej o nasiona z mieszkanki antysmogowej wraz z montażem trzech domków dla jeży.

Projekt przewidywał też przeprowadzenie XXI edycji konkursu „BRZESKO–CZYSTA GMINA", którego głównym zadaniem w tym roku polegało na nakręceniu filmiku promującego ochronę środowiska i wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. Wyróżnione zostały w nim trzy szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzesku, Szkoła Podstawowa w Jasieniu oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzesku.

Za środki przeznaczone na projekt zakupiono ponadto 40 nagród indywidualnych (urządzenia solarne/roboty zasilane energią słoneczną) oraz trzy nagrody zbiorowe (panele z mchu chrobotka). Zakupione zostaną też domki dla jeży i wiewiórek, które trafią do 17 placówek oświatowych. Przewidziane są również warsztaty z udziałem radnych, a poświęcone będą programom „Czyste Powietrze – STOP Smog” oraz „Moje Ciepło”. 

Wszystkie ujęte w programie działania przyczynią się do wdrożenia nowej oferty edukacji ekologicznej w szkołach i przedszkolach. Zajęcia prowadzone w sadzie czy na łące kwietnej pozwolą na obserwację łąki i sadu, nabywanie cech "Młodego przyrodnika" oraz poszanowanie różnorodności biologicznej. Innowacyjne nagrody w konkursie "Brzesko-Czysta Gmina" mają za zadanie uczyć – poprzez zabawę – zasad techniki i ekologii.

 

logo-wfosigw.jpg

 

 

Co w sadzie piszczy?Co w sadzie piszczy?Co w sadzie piszczy?Co w sadzie piszczy?