Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
70-lecie Strażaka Mokrzyska
14.09.2021

70-lecie Strażaka Mokrzyska

W sobotę, 11 września, wszyscy związani ze Strażakiem Mokrzyska świętowali 70-lecie istnienia klubu. Głównym wydarzeniem  rocznicowej uroczystości był ligowy mecz, w którym jubilaci zmierzyli się z rywalem zza miedzy, Olimpią Bucze. Derby gminy Brzesko zakończyły się zwycięstwem gospodarzy w stosunku 5:2. Dopełnieniem części sportowej tego święta były mecze Akademii Piłkarskich Champion z CANPACK Okocimski Brzesko oraz drużyny rezerw Strażaka z Jadowniczanką.

Jeśli chodzi o rywalizację drużyn rezerwowych, to warto zaznaczyć, że zarząd klubu z Mokrzysk jest jednym z trzech stowarzyszeń w gminie Brzesko, który dostrzega potrzebę funkcjonowania zespołu, który stanowi zaplecze seniorskich ekip walczących w wyższych klasach rozgrywkowych.

Dodatkowymi atrakcjami jubileuszowych uroczystości był blok animacji, konkursów i zabaw dla dzieci oraz loteria fantowa, z której dochód będzie przeznaczony na bieżącą działalność klubu. Uczestnicy festynu mogli skorzystać z możliwości zaszczepienia się jednorazowym preparatem Johnson & Johnson przeciwko wirusowi COVID-19. Był to kolejny etap prowadzonej przez brzeski samorząd od dwóch miesięcy akcji „Szczepimy się”. 

Strażak Mokrzyska to aktualnie jeden z trzech wiodących klubów w gminie Brzesko. Założony został w 1951 roku z inicjatywy Franciszka Wszołka, który był jego pierwszym prezesem. Do 1962 roku klub funkcjonował pod nazwą „Błyskawica”. Do najważniejszych osiągnięć Strażaka w dwóch ostatnich dekadach należą awans do IV ligi wywalczony w 2004 roku oraz udział w finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Brzesko. Miało to miejsce 24 maja 2017 roku. Strażak Mokrzyska podejmował wtedy u siebie Tarnovię, z którą przegrał dopiero po serii rzutów karnych.  

Nie wolno zapominać, że Mokrzyska przeszły do historii jako kolebka sportu ludowego na brzeskiej ziemi. Należy tu przywołać w pamięci nazwisko tak zasłużonej postaci, jaką był Stanisław Migdał, inicjator wielu działań na rzecz rozwoju kultury fizycznej.

W ostatnich latach zarząd klubu podjął wiele inicjatyw zmierzających do podniesienia poziomu szkolenia młodych adeptów piłki nożnej, co dobrze wróży na przyszłość. Przykładami tej perspektywicznej polityki stowarzyszenia są między innymi ubiegłoroczne zajęcia pod nazwą Football Camps 2020 zorganizowane przez Małopolski Związek Piłki Nożnej na stadionie w Mokrzyskach oraz zawarta w maju tego roku umowa z Wisłą Kraków, której efektem jest uruchomienie Akademii Piłkarskiej Wisła Soccer Club.

Obecnie skład zarządu klubu Strażak Mokrzyska tworzą: Kamil Trąba (prezes), Mateusz Broszkiewicz (wiceprezes ds. organizacyjnych), Marcin Woda (wiceprezes ds. finansowych), Jadwiga Brzózka (skarbnik) oraz Ireneusz Cisak (sekretarz). Funkcję prezesa honorowego pełni Józef Woda, którego zasługi podkreślił w okolicznościowym przemówieniu burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, mówiąc: - Wielki szacunek w imieniu władz samorządowych i mieszkańców Mokrzysk kieruję w stronę Pana Józefa Wody,, który klubowi wierny i przyjazny jest do dzisiaj. Urząd Miejski wspiera bieżącą działalność Strażaka Mokrzyska, przekazując na jego funkcjonowanie środki z funduszu przeznaczonego na dofinansowywanie działalności stowarzyszeń sportowych. Dlatego burmistrz, składając gratulacje wszystkim ludziom związanym z historią Strażaka, dodał: - Cieszę się, że brzeski samorząd ma swój znaczący udział w systematycznym rozwoju klubu, finansując bieżącą działalność klubu. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami sprawimy, iż hasło „biało-zielone to barwy niezwyciężone” będzie coraz częściej rozbrzmiewać nad tym obiektem, przysparzając dumy i radości całej lokalnej społeczności. Z całego serca życzę tego wszystkim działaczom, trenerom, zawodnikom i sympatykom klubu, mając w pamięci dokonania ich poprzedników.

 

 

Fot. Roman Kapuściński

70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska70-lecie Strażaka Mokrzyska