Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Punkt konsultacyjny w nowym miejscu
14.06.2021

Punkt konsultacyjny w nowym miejscu

Zmieniła się lokalizacja brzeskiego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego udzielającego porad wszystkim mieszkańcom zainteresowanym pozyskaniem dofinansowania wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i montażu odnawialnych źródeł energii w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Od 14 czerwca punkt znajduje się  w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego – na parterze budynku, tuż obok recepcji – w pomieszczeniu, w którym wcześniej  mieściła się kawiarenka. Czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30-14.30.

- Udziałem w Programie zainteresowana jest bardzo liczna grupa mieszkańców naszej gminy, co nas bardzo cieszy. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy mały lokal biurowy nie jest w stanie pomieścić na raz wszystkich zainteresowanych. Szczególnie teraz, kiedy nadal obowiązują nas reżimy sanitarne, wskazane jest unikanie zbędnego tłoku. Dlatego podjąłem decyzję o przeniesienie Punktu Konsultacyjnego do budynku RCK-B, w którym znajduje się pomieszczenie znakomicie nadające się do obsługi naszych klientów. Sam budynek znajduje się w samym centrum miasta, lokal jest przestronny i przystosowany do obsługi również osób niepełnosprawnych – wyjaśnia burmistrz Tomasz Latocha.

Już wcześniej został uruchomiony nowy numer telefonu (572 842 876), pod którym dyżuruje wykwalifikowany pracownik udzielający wyczerpujących informacji na temat możliwości skorzystania z Programu „Czyste Powietrze”.   

Gmina Brzesko już w grudniu ubiegłego roku zawarła z WFIŚiGW w Krakowie porozumienie w sprawie ustalania zasad wspólnej realizacji priorytetowego programu „Czyste Powietrze”. Kilka miesięcy później w Urzędzie Miejskim uruchomiony został doradczy punkt obsługi tego programu. Po przeprowadzce nowa lokalizacja na pewno będzie dla mieszkańców sporym udogodnieniem. Koszty uruchomienia i wyposażenia nowego lokalu pokryte zostaną ze środków przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Przypominamy, że w maju br. roku  na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został uruchomiony nowy, dodatkowy generator wniosków dotyczących likwidacji starych kotłów grzewczych i zastąpienia ich nowymi, ekologicznymi źródłami energii cieplnej. Jest to drugi, równolegle działający generator dla osób zainteresowanych kompleksową termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła, chcących otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Aktualnie cały czas aktywny jest Portal Beneficjenta. Maksymalna wartość dofinansowania, w przypadku osób osiągających najniższe dochody, wynosi 37 tysięcy złotych.

Każdy mieszkaniec gminy Brzesko zainteresowany dofinansowaniem może zarejestrować się na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), z którego należy pobrać wniosek. Ma on formę aktywnego PDF, zawierającego szereg podpowiedzi dla osób wypełniających ten wniosek. Może też skorzystać z porad i wskazówek udzielonych przez specjalnie przeszkolonych w tym zakresie pracowników Urzędu Miejskiego. 

Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek należy przesłać lub osobiście złożyć do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 12. Można go też dostarczyć do Urzędu Miejskiego.

Najnowocześniejszą drogą złożenia wniosku jest skorzystanie z portalu rządowego Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej. Aby z niego skorzystać, należy założyć Profil Zaufany i korzystać z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy.

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Powietrza w Małopolsce, w naszym regionie nie ma dofinansowań dla kotłów na paliwa stałe, opalanych węglem lub ekogroszkiem. Warto zapoznać się ze stroną internetową „Małopolska w zdrowej atmosferze”, na której zamieszczona jest przykładowa lista urządzeń, na które można uzyskać dotację.wfosigw-logotype-color-1.jpg

Punkt konsultacyjny w nowym miejscuPunkt konsultacyjny w nowym miejscuPunkt konsultacyjny w nowym miejscu