Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy
02.06.2021

8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Koło Gospodyń Wiejskich „Szpilki” w Buczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Buczu, Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie z Poręby Spytkowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej otrzymały po 10 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektów zgłoszonych do 8. edycji konkursu grantowego InicJaTyWy organizowanego przez Carlsberg Polska S.A. we współpracy z firmą  Interseroh oraz Urzędem Miejskim.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w siedzibie brzeskiego Magistratu. Wręczali jej dyrektor Browaru Okocim Michał Napieracz i burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich pięciu organizacji i stowarzyszeń z powiatu brzeskiego, które otrzymały najwięcej głosów w finałowym etapie konkursu.

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku (czek odebrała pełniąca obowiązki dyrektora tej placówki Ewelina Stępień) zgłosił do konkursu projekt rewitalizacji zieleni miejskiej w zabytkowej części Starego Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem brzeskiego Runku będącego miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, a także przestrzenią do relaksu i spotkań mieszkańców. Będzie to już trzeci, ostatni etap inwestycji polegającej na odnowieniu przyulicznej zieleni miasta i przywróceniu jej dawnej świetności.

Koło Gospodyń Wiejskich „Szpilki” w Buczu dzięki otrzymanemu grantowi będzie mogło zrealizować akcję polegającą na wyposażeniu EKO kuchni w miejscowym Domu Ludowym. Przeprowadzony zostanie też projekt edukacyjny „Jak być bardziej EKO”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup i montaż kuchennych urządzeń oszczędzających wodę, energię i środowisko. Zwieńczeniem projektu będą warsztaty kulinarne ZERO WASTE pokazujące, jak optymalizować ilość odpadów (głównie opakowań) w życiu codziennym. Czek od organizatorów konkursu odebrały przewodnicząca koła Natalia Ozimek oraz wiceprzewodnicząca Katarzyna Szczupał

W gronie laureatów jest również Ochotnicza Straż Pożarna w Buczu, która opracowała projekt „Czysto, aż się świeci! – Bucze segreguje śmieci”. Nagrodzony program przewiduje zakup i montaż koszy i tablic informacyjnych w całej miejscowości. Kosze pojawią się na placu zabaw, przy Orliku, klubie sportowym, remizie OSP i na przystankach autobusowych. Dodatkowo zakupione zostaną zgniatarki opakowań typu PET, które zostaną ustawione w obiektach użyteczności publicznej. Finałową częścią szeroko zakrojonej akcji będzie wielka akcja sprzątania świata, w której wezmą udział wszyscy chętni mieszkańcy na czele z miejscowymi harcerzami. Jednostkę OSP w Buczu podczas uroczystości wręczenia nagród reprezentował prezes Daniel Szczupał 

Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie z Poręby Spytkowskiej przyznany w konkursie grant przeznaczy na realizację projektu „Ekosiatkarze  sprzątają świat”. Jest to edukacyjny projekt, którego głównym punktem będzie sprzątanie odpadów i segregacja śmieci na jednym z brzeskich osiedli. Autorzy projektu zakładają, że weźmie w nim udział około 200 mieszkańców Brzeska. Akcja promować będzie ideę oszczędzania energii i wody, zbiórki elektroodpadów i używanie wielorazowych opakowań. Czek będący nagrodą w konkursie odebrał wiceprzewodnicząca zarządu stowarzyszenia, Wiesława Put.

Strażacy z OSP Łoniowa dzięki głosom wspierających ich pomysł mieszkańców będzie mogła zamontować instalację fotowoltaiczną na bocznych ścianach elewacji budynku remizy. Nagrodę w imieniu autorów projektu odbierał prezes Paweł Kraj.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 30 projektów. 12 z nich zakwalifikowano do II etapu. O końcowych wynikach zadecydowało głosowanie. Zgodnie z regulaminem granty przyznano dwóm projektom na rzecz lokalnych społeczności i trzy na rzecz poprawy świadomości ekologicznej.

infografika-wyniki-program-grantowy-inicjatywy-brzesko.jpg

8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy8. edycja konkursu grantowego InicJaTyWy