Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Zmarł żołnierz Armii Krajowej kapitan Józef Żak
10.05.2021

Zmarł żołnierz Armii Krajowej kapitan Józef Żak

Śp. kapitan Józef Żak całe życie poświęcił swojej ukochanej Ojczyźnie. Najpierw walcząc o jej niepodległość, a walka ta trwała od pierwszych dni II Wojny Światowej, następnie, po odzyskaniu niepodległości odbudowywał zniszczony kraj, a w wolnej i niepodległej Polsce działał na rzecz zachowania pamięci historycznej o Polskim Państwie Podziemnym.
W okresie okupacji hitlerowskiej był  żołnierzem oddziałów dywersyjnych brzeskiego obwodu Armii Krajowej. Służył pod rozkazami majora Wojciecha Kapustki ps. „Rawicz” , a od 1944 roku kapitana Franciszka Bloka  ps. „Soplica”.
Kapitan Józef Żak  działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Brzesko od samego początku jego założenia. Wspólnie z koleżankami i kolegami z brzeskiego koła   uczestniczył w wydarzeniach patriotycznych, rocznicach i spotkaniach  z młodzieżą szkolną. Wpajanie młodym pokoleniom umiłowania do Ojczyzny było głównym celem jaki przyświecał  kapitanowi Józefowi Żakowi.  Za swoją walkę i służbę dla Ojczyzny został uhonorowany odznaczeniami : Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Krzyżem Armii Krajowej; Srebrnym Krzyżem Zasługi; Medalem za Zasługi dla ZKRP i BWP; Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. Za działalność na rzecz Światowego Związku Żołnierzy odznaczony został medalem „Za zasługi dla ŚZŻ AK”.

W zmarłym tracimy gorącego i prawego Patriotę,  zasłużonego dla Polski i Brzeska obywatela.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 10 maja w brzeskiej farze o godz.11.00.

                                                                                  Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha,
Przewodnicząca RM Maria Kądziołka, kombatanci i członkowie ŚZŻ AK