Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Wymieniasz piec? Przeczytaj!
17.02.2021

Wymieniasz piec? Przeczytaj!

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie, w maju 2021roku  na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie uruchomiony nowy, dodatkowy generator wniosków dotyczących likwidacji starych kotłów grzewczych i zastąpienia ich nowymi, ekologicznymi źródłami energii cieplnej. Będzie to drugi, równolegle działający generator dla osób zainteresowanych kompleksową termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła, chcących otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Aktualnie cały czas aktywny jest Portal Beneficjenta. Jest się o co starać, bo maksymalna wartość dofinansowania wynosi 37 tysięcy złotych.

W tym roku do programu Czyste Powietrze wprowadzono szereg ułatwień, na przykład kalkulator dotacji. Wydłużony też został czas realizacji przedsięwzięcia. W Małopolsce działa obecnie 60 ekodoradców, którzy pomagają skompletować potrzebne dokumenty, wysłać wniosek i wybrać nowe urządzenie grzewcze. 

Każdy mieszkaniec gminy Brzesko zainteresowany dofinansowaniem może zarejestrować się na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), z którego należy pobrać wniosek. Ma on formę aktywnego PDF, zawierającego szereg podpowiedzi dla osób wypełniających ten wniosek. Może też skorzystać z porad i wskazówek udzielonych przez specjalnie przeszkolonych w tym zakresie pracowników Urzędu Miejskiego. 

Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek należy przesłać lub osobiście złożyć do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 12. Można go też dostarczyć do Urzędu Miejskiego.   

Najnowocześniejszą drogą złożenia wniosku jest skorzystanie z portalu rządowego Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej. Aby z niego skorzystać, należy założyć Profil Zaufany i korzystać z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Od 15 maja br. uruchomiony będzie również Generator Wniosków na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Powietrza w Małopolsce, w naszym regionie nie ma dofinansowań dla kotłów na paliwa stałe, opalanych węglem lub ekogroszkiem. Warto zapoznać się ze stroną internetową „Małopolska w zdrowej atmosferze”, na której zamieszczona jest przykładowa lista urządzeń, na które można uzyskać dotację.

Gmina Brzesko już w grudniu ubiegłego roku zawarła z WFIŚiGW w Krakowie porozumienie w sprawie ustalania zasad wspólnej realizacji priorytetowego programu „Czyste Powietrze”. W Urzędzie Miejskim uruchomiony został doradczy punkt obsługi tego programu, w którym można otrzymać wszelkie informacje na ten temat. Punkt czynny jest w każdy wtorek i czwartek w godzinach urzędowania (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania – numery tel.: 14 68 65 182 lub 14 68 65 122.