Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Karabin dla Strzelca
14.05.2014

Karabin dla Strzelca

Karabin maszynowy UKM 2000 trafił do brzeskiego Związku "Strzelec", organizacji podarowały go Zakłady Mechaniczne Tarnów. - Jesteśmy dumni z tego, że możemy pomóc organizacji propagującej tak szczytne cele - mówił prezes ZM Krzysztof Jagiełło, podczas przekazania broni, które odbyło się wczoraj w Urzędzie Miejskim. „Strzelec” to organizacja społeczno-wychowawcza, kultywująca ideały braterstwa, posłuszeństwa i męstwa w duchu miłości do ojczyzny. W praktyce stowarzyszenie przygotowuje młodzież do pracy w służbach mundurowych i pracy dla dobra kraju.

Broń wyprodukowana w tarnowskim przedsiębiorstwie została pozbawiona cech użytkowych. Oznacza to, że nie można z niej strzelać. Będzie natomiast służyć celom szkoleniowym. Członkowie organizacji będą na niej poznawać budowę karabinów, składać ją i rozkładać oraz prowadzić ćwiczenia w zakresie przyjmowania postaw strzeleckich. Przekazany w brzeskim Urzędzie Miasta karabin reprezentuje broń automatyczną, przeznaczoną dla piechoty, która była wykorzystywana przez nasze wojsko między innymi w Afganistanie. Strzelec to organizacja paramilitarna, powstała z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. - W sytuacji ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju nasi członkowie mają stanąć do walki razem z żołnierzami – tłumaczy mł. insp. Mirosław Król, dowódca Strzelca w Brzesku. Przekonuje on, że strzelcy należący do organizacji często wykorzystują szkolenie rozpoczynając następnie zawodową służbę w wojsku, straży granicznej lub policji. Umiejętności zdobyte w organizacji procentują wtedy w ich pracy zawodowej.

Członkowie Strzelca podkreślają, że wobec braku zasadniczej służby wojskowej powinno się kłaść nacisk na powszechną wiedzę i umiejętności z zakresu obronności, do czego przyczynia się ich działalność. - Nasze wsparcie dla brzeskiej organizacji pokazuje, że firma czuje się odpowiedzialna nie tylko za zaopatrywanie Sił Zbrojnych RP, ale także za szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa oraz wychowanie młodzieży w duchu tradycji – mówi prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło.

Dodajmy, że brzescy strzelcy aktywnie uczestniczą w uroczystościach i imprezach patriotycznych. Ich jednostka wchodzi w skład ogólnopolskich struktur Związku. Prócz przygotowania młodzieży do pracy w służbach mundurowych uczy ją także funkcjonowania w życiu społecznym i służbie publicznej w realiach państwa obywatelskiego.

DSC_2263DSC_2211DSC_2213DSC_2214DSC_2220DSC_2231DSC_2244-001DSC_2248DSC_2257