Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Miliony na termomodernizację
03.04.2017

Miliony na termomodernizację

Blisko 3,5 miliona złotych gmina Brzesko pozyskała na termomodernizację kilku budynków użyteczności publicznej, pieniądze pochodzić będą z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zaplanowano, że inwestycje wykonane zostaną do 2020 roku.

-Do MRPO złożyliśmy dwa wnioski i obydwa uzyskały pozytywną ocenę –mówi Rafał Najdała, kierownik Biura Funduszy Europejskich. – Zgodnie z pierwszym z nich gmina dostanie dotację w wysokości blisko dwóch milionów złotych, za co termomodernizacji poddany zostanie budynek szkoły w Mokrzyskach oraz siedziba urzędów miejskiego i powiatowego. W pracach realizowanych w budynku UM i SP obie instytucje będą partycypowały w kosztach.

Drugi wniosek dotyczył dotacji na termomodernizację budynków pięciu placówek oświatowych - PSP nr 3 Brzesko, PSP Bucze, PSP Jadowniki, PSP Jasień, PSP Szczepanów. Na ten cel gminie udało się pozyskać blisko 1,5 miliona złotych. Kierownik Rafał Najdała dodaje, że dotacje tylko w części pokryją koszty planowanych inwestycji, resztę gmina dołoży z własnego budżetu. W ramach projektów budynki będą ocieplone, wymieniona w nich zostanie instalacja centralnego ogrzewania, na ich dachach zaś zamontowane ogniwa fotowoltaiczne.

-Planowane inwestycje, oprócz poprawy estetyki budynków przyniosą znaczne oszczędności w ich utrzymaniu budynków – mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka. – Zmniejszą się koszty ich ogrzewania, ponadto znacznie, o ponad 60 procent zredukowana zostanie emisja dwutlenku węgla.