Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Sukces strażaków z Jadownik
07.02.2014

Sukces strażaków z Jadownik

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach została wyróżniona za działalność na rzecz lokalnego krwiodawstwa.W tym roku jednostka OSP w Izdebniku (powiat wadowicki) 1 lutego była gospodarzem tegorocznej uroczystej gali podsumowującej VIII edycję programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie Ognisty Ratownik-Gorąca Krew”.

Uroczystą galę zaszczyciły swoją obecnością, a następnie dokonały wręczenia dyplomów i pamiątkowych pucharów dla strażaków-krwiodawców następujące osoby: Edward Siarka - prezes ZOW ZOSP RP, poseł na Sejm RP, Andrzej Harężlak - wicewojewoda małopolski, st. bryg. Piotr Konar – zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Stanisław Kracik – prezes Zarządu Głównego PCK, Andrzej Siekanka – prezes SITP o/Małopolska, Krzysztof Olchawa – członek Prezydium Rady Krwiodawstwa Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK, Daria Krasny – sekretarz, instruktor ds. krwiodawstwa MOO PCK oraz Komendanci powiatowi i miejscy PSP z terenu woj. małopolskiego.

Konkurs organizowany jest na terenie całej Polski od 2005 roku przez Zarząd Główny PCK przy współpracy z Zarządem Głównym OSP i Państwową Strażą Pożarną.

Organizatorzy programu - Państwowa Straż Pożarna, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Polski Czerwony Krzyż, od początku jego realizacji postawili sobie cel: dotarcie z promocją i organizacją honorowego krwiodawstwa do lokalnych środowisk poprzez jednostki strażackie w całym kraju oraz poprawę zaopatrzenia służby zdrowia w krew.

W 2013 roku organizatorami akcji na terenie powiatu brzeskiego była nasza jednostka - OSP Jadowniki. W 9 ubiegłorocznych akcjach udało nam się pozyskać blisko 120 litrów cennego płynu.

W efekcie realizacji programu od 1 stycznia do 5 grudnia 2013 r. w całej Małopolsce pozyskano łącznie ponad 1159 litrów krwi, a w całym kraju w roku ubiegłym 7982 litry krwi. Łącznie program „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” w ośmiu edycjach przyniósł 42.878 litrów bezcennego leku dla osób chorych, ofiar wypadków, dla wszystkich nas.

W grudniu ubiegłego roku komisja weryfikacyjna PCK przeprowadziła ocenę dokonań jednostek PSP, OSP i JRG. W ocenie zaangażowania strażaków indywidualnych uwzględniono:- zakres działań promocyjnych i organizacyjnych- atrakcyjność promocji- efektywność podejmowanych działań.

Analiza danych dostarczonych z okręgów pozwoliła wyłonić:

W kategorii I – Najaktywniejsza Jednostka PSP:Zdobywcę I miejsca – KM PSP w Nowym SączuZdobywcę II miejsca – KP PSP w GorlicachZdobywcę III miejsca – KP PSP w Oświęcimiu

W kategorii II – Najaktywniejsza Jednostka OSP:Zdobywcę I miejsca – OSP ZakrzówZdobywcę II miejsca – OSP JadownikiZdobywcę III miejsca – OSP Kwiatonowice

W kategorii III – Najaktywniejsza JRG:Zdobywcę I miejsca - JRG PSP w Krynicy -ZdrojuZdobywcę II miejsca -JRG PSP w ChrzanowieZdobywcę III miejsca -JRG PSP w Limanowej

W kategorii IV– Najaktywniejszy Strażak Indywidualny:I miejsce - Pan Wiesław Solak - z OSP Zakrzów,II miejsce - Pan Bartłomiej Zastępa– z OSP Moszczenica,III miejsce - Pan Paweł Hajduga – z JRG PSP Krynica-Zdrój

W kategorii V– za Największą ilość pozyskanej krwiWyróżnienie dla KM PSP w Nowym Sączu z ilością 88,650 litrów krwiWyróżnienie dla jednostki OSP w Zakrzowie z ilością 202,350 litrów krwi

W imieniu swoim oraz moich kolegów strażaków szczególne słowa podziękowania chcieli byśmy złożyć wszystkim tym, którzy nawet w najmniejszym stopniu przyczynili się do tego naszego sukcesu a w szczególności mł. bryg. Wojciechowi Podlesiowi z KP PSP w Brzesku, członkom Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi w Brzesku w osobach p. Józefa Bąby, p. Jerzego Migasa, druhom OSP Górka - Piotrowi Mikusiowi i OSP Wola Przemykowska Natków - Kazimierzowi Stachowiczowi a także Księdzu Proboszczowi Parafii Jadowniki oraz Zarządowi Klubu Sportowego LKS Jadowniczanka w Jadownikach za pomoc i wspieranie naszych działań.

Na koniec w imieniu Klubu HDK przy Komendzie Powiatowej PSP w Brzesku chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych na kolejną akcję oddawania krwi która odbędzie się w dniu 16 lutego 2014 r. w budynku KP PSP w Brzesku ul. Solskiego 16 w godz. od 10:00 - 14:00.

Marek Śmietana

IMG_2588IMG_2586IMG_2576dyplomDSC_0610