Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Będą dwa zjazdy z autostrady
05.02.2014

Będą dwa zjazdy z autostrady

Jeszcze w tym roku w gminie Brzesko rozpocznie się budowa dwóch zjazdów   z autostrady. Pierwszy z nich powstanie w Jasieniu, droga połączy nitkę autostrady ze starą „czwórką”, drugi natomiast, tak zwany północny zjazd stanowić   będzie obejście Mokrzysk. Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka mówi, że samorząd od lat dokładał starań, aby te inwestycje powstały.

–Budowa i oddanie nowych dróg spowoduje, że miasto będzie doskonale skomunikowane – mówi. –Mam nadzieję, że zjazd północny przyczyni się do tego, że jeszcze bardziej atrakcyjne staną się należące do gminy tereny przeznaczone pod inwestycje leżące na granicy Mokrzysk i Bucza. Zjazd będzie przebiegał w ich sąsiedztwie i dzięki temu będą one połączone z siecią dróg.

Brzesko jest jedynym z nielicznych miast w Małopolsce, które będzie miał tyle zjazdów z autostrady. O ich budowę burmistrz i samorządowcy z Brzeska starali się już od wielu lat. Zabiegali o to w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, były spotkania z ministrem transportu, marszałkiem województwa i parlamentarzystami. – Dwa lata temu podjęto decyzję o budowie zjazdu tymczasowego, aby można było korzystać z otwartej autostrady – mówi Burmistrz Grzegorz Wawryka. –Było to rozwiązanie zastępcze, w tym czasie Generalna Dyrekcja rozpoczęła przygotowania do budowy zjazdu.

Już kilka miesięcy temu gmina wydała decyzję środowiskową, a Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad ogłosiły przetarg, który już wkrótce wyłoni wykonawcę. Prace rozpoczną się już niedługo i, jak zakłada inwestor, potrwają kilkanaście miesięcy, zjazd ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Obydwa zjazdy będą gotowe w przyszłym roku. To, co najbardziej cieszy brzeskich samorządowców to fakt, że dzięki północnemu zjazdowi należące do gminy tereny inwestycyjne leżące na pograniczu Mokrzysk i Bucza zostaną skomunikowane z najważniejszymi drogami.

–Dla gminy to same korzyści – dodaje burmistrz Grzegorz Wawryka. –Nie ukrywam, że mamy ogromną nadzieję, że ten kilkudziesięciohektarowy kompleks gruntów znajdzie nabywców, którzy zdecydują się na uruchomienie tam działalności gospodarczej, na przykład produkcyjnej, czy usługowej. Jeżeli tak się stanie mieszkańcy naszej gminy mogliby znaleźć tam pracę.

Budowa obydwu zjazdów kosztować będzie ponad 100 milionów złotych, samorządowcy nie ukrywają, że oprócz poprawy komunikacji liczą także na ożywienie gospodarcze w gminie.

DSC_6499DSC_6496DSC_6498