Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Gmina dumna ze strażaków ochotników
03.02.2014

Gmina dumna ze strażaków ochotników

Jak co roku, w gminie Brzesko rozpoczął się cykl zebrań sprawozdawczych Ochotniczych Straży Pożarnych. - Mamy dziewięć jednostek w gminie, w których zrzeszonych jest ponad 400 strażaków ochotników, dysponujemy 16 samochodami. Jednostki z Jadownik i Szczepanowa są w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, co oznacza, że wyjeżdżają do wszystkich zdarzeń na równi z zawodową strażą pożarną - mówi inspektor Grażyna Cisak z UM Brzesko współpracująca  z ramienia Urzędu Miejskiego ze strażakami.

Odbyły się już dwa zebrania strażackie z udziałem burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki, przewodniczącego RM Tadeusza Pasierba oraz prezesa dh. Mariana Czarnika i  wiceprezesa Leszka Klimka z Zarządu Mejsko-Gminnego OSP.

W minioną sobotę w Mokrzyskach,  a w niedzielę w Brzesku, ponad 80 strażaków wysłuchało sprawozdań i przyjęło plan pracy na bieżący rok. W Mokrzyskach po wyborze dh. Krzysztofa Pacury na prezesa jednostki nastąpiło dynamiczne przyspieszenie w ilości i jakości wykonywanych zadań. Jednostka w ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce w gminnych zawodach sportowo, a także ośmiokrotnie wyjeżdżała do akcji niesienia pomocy poszkodowanym.

W niedzielę spotkali się na zebraniu strażacy z OSP Brzesko. Prezes dh. Jan Kasprzyk w swoim wystąpieniu przypomniał akcje, w których brali udział, szczególnie wyjazdy związane z czerwcowymi podtopieniami, jak i te polegające na zabezpieczeniu i przygotowaniu imprez  na terenie miasta.

- W ubiegłym roku dysponowaliśmy kwotą 180 tys. zł na bieżące funkcjonowanie oraz 117 tys. dotacji na zakupy, jaką samorząd gminy Brzesko przekazał dla strażaków ochotników. Dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu specyfiki naszych działań burmistrz Grzegorz Wawryka uruchomił też środki na wypłatę ekwiwalentów dla strażaków za udział w akcjach ratowniczych. Chciałbym w imieniu wszystkich jednostek OSP podziękować burmistrzowi i radnym za zakup aut i sprzętu oraz remonty remiz. To mobilizuje naszą brać strażacką - mówi prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP dh. Marian Czarnik.

Zebrania  zakończą się 15 marca a z  ich terminami można zapoznać się  poniżej.

(BP)DSC_7419straz