Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Woda dobra i niedroga
28.01.2014

Woda dobra i niedroga

- Mamy dobrą  wodę, można prosto z kranu wlać ją do szklanki i wypić, bez żadnych obaw. Woda ma znakomite parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne, dobry smak i zapach, spełnia wszystkie normy, zarówno krajowe, jak i unijne  - mówi prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Zbigniew Gładyś.

Stacja uzdatniania wody w Łukanowicach wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia, przed wtłoczeniem w sieć woda dezynfekowana jest za pomocą dwutlenku chloru, który jest całkowicie obojętny dla ludzkiego organizmu. Teren ujęcia i stacji uzdatniania jest monitorowany, co zabezpiecza je przed ingerencją nieproszonych gości. Dodatkowo jakość wody monitorowana jest w sposób ciągły w dwóch punktach przesyłowych, znajdujących się na trasie magistrali wodociągowej Łukanowice – Brzesko.

Niektórzy mieszkańcy skarżą się, że płacą wysokie rachunki za wodę i ścieki. Faktem jest, że od 1 lutego ceny wzrosną, ale podwyżka, jak mówi prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Zbigniew Gładyś, nie jest wysoka i wynosi: za wodę  3,5 procent, zaś za ścieki 4,5 procent. Nowe ceny wynoszą: 4,46 złotych za metr sześcienny wody i 7,53 złotych za odprowadzenie metra sześciennego ścieków (ceny brutto) i, jak się okazuje, są na średnim poziomie w województwie małopolskim.

Dla przykładu podamy niżej ceny obowiązujące w innych gminach (w pierwszej pozycji znajduje się cena za wodę, w drugiej za ścieki, wszystkie podane ceny są cenami brutto).

  • Mszana:  8, 82 - 22,80
  • Olkusz: 6.05 - 7,49
  • Ciężkowice: 5,31 - 10,68
  • Tuchów: 5,14 - 10,58
  • Bochnia: 4,23 - 4,58 (taryfy obowiązywać będą do końca maja)
  • Wieliczka: 3,62 - 8,91
  • Andrychów: 5,36 - 7,23
  • Skawina: 4,76 - 7,44
  • N. Sącz: 5,5 - 5,51
  • Dąbrowa Tarnowska: 4,18 - 7,88 (taryfy obowiązywać będzie do końca kwietnia).

- Główne składniki ceny za wodę to koszty energii elektrycznej, amortyzacji i opłaty podatku za budowle, jakie ponosi przedsiębiorstwo - wyjaśnia prezes Gładyś. Ceny, jakie obowiązywać będą od 1 lutego prawdopodobnie w przyszłych latach będą się stabilizować ze względu na przewidywane podłączenia nowych odbiorców do sieci wod-kan.

W ciągu kilku ostatnich lat RPWiK wydało kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje, głównie rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

- Dzięki temu gmina jest już prawie w 100 procentach zwodociągowana, nieźle stoimy także pod względem dostępności do kanalizacji. Są miejscowości, takie jak Bucze, Mokrzyska, Poręba Spytkowska i południowa część Jadownik, w których kanalizacji nie ma, ale planujemy, że i tam sieć powstanie - mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka. Liczymy na to, że w kolejnych latach uda się pozyskać pieniądze z funduszy unijnych i zrealizować te potrzebne mieszkańcom inwestycje.

kanalizacjarpwik