Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kanalizacja gotowa
31.12.2013

Kanalizacja gotowa

Ponad 32 miliony złotych kosztowała budowa 29,5 kilometra sieci kanalizacyjnej, jaka powstała w Brzesku, Jasieniu i Jadownikach, z sieci będzie mogło korzystać blisko 4 tysiące mieszkańców.

Połowa kwoty wydanej na budowę pochodziła z funduszu unijnego Spójność, 10 milionów przekazał samorząd gminy resztę Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. -W ramach realizacji projektu wykonaliśmy także monitoring magistrali wodociągowej Łukanowice-Brzesko, zmodernizowany i zabezpieczony został teren ujęcia wody w Łukanowicach – mówi prezes RPWiK, Zbigniew Gładyś.

Budowa kanalizacji trwała 3,5 roku, a ze względu na duży zakres zadania, inwestycję podzielono na siedem mniejszych zadań. Pierwszym była budowa kanalizacji sanitarnej dla osiedla Leśna, osiedla Kopaliny oraz ulicy Wiejskiej w Brzesku, drugim budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu Szczepanowskie w Brzesku, kolejnym budowa kanalizacji sanitarnej w Brzesku przy ulicach Uczestników Ruchu Oporu i Spółdzielczej. Czwarte zadanie związane było z rozbudową sieci kanalizacyjnej w północnej części Brzeska. Kolejne, obejmowało natomiast prace przy rozbudowie sieci w Jadownikach, przy ulicach Staropolska, Środkowa, Wschodnia, oraz w Brzesku – ulica Starowiejska i Bujaka. Zadanie szóste to budowa sieci w Brzesku wzdłuż ulicy Kościuszki oraz w Jasieniu: ulice Klonowa i Klonowo Boczna. Ostatnie zadanie to rozbudowa systemu monitoringu i sterowania – mówi wiceprezes RPWiK, Jerzy Wolnik. -W czasie budowy kanalizacji powstało pięć nowych przepompowni ścieków, dwie stare poddane zostały gruntownej modernizacji.

Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka mówi, że po zakończeniu budowy, miasto jest już skanalizowane w około 80 procentach, sieć budowana jest także na wsiach. -Mamy gotowe projekty, liczymy na to, że nowa perpektywa unijna przynieise możliwość pozyskiwania pieniędzy na budowę kanalizacji – mówi burmistrz. (red), foto Marek Kotfis DSC_5412DSC_5397-100x100DSC_5402DSC_5394