Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
O inwestycjach, funduszach unijnych i gospodarce odpadami
02.07.2015

O inwestycjach, funduszach unijnych i gospodarce odpadami

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja, w czasie której burmistrz Grzegorz Wawryka, radni i pracownicy magistratu omówili kilka ważnych dla gminy zagadnień. Mowa była o tegorocznych inwestycjach, możliwościach pozyskiwania unijnych funduszy w nowej perspektywie na lata 2014-2020 oraz o gminnej gospodarce odpadami.

Wśród tegorocznych najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie gminy są bez wątpienia zjazdy z autostrady. Północny, który będzie zarazem obejściem Mokrzysk jest już na ukończeniu i oddany zostanie do użytku we wrześniu. Południowy, którego budowa rozpoczęła się kilka tygodnia temu, zastąpi zjazd dotychczasowy przebiegający obecnie ulicą Leśną, gotowy będzie pod koniec roku. Obydwa zjazdy kosztować będą ponad 80 milionów złotych, sprawią one, że ruch ciężarowy wyprowadzony zostanie z miasta. - W tym roku rozpocznie się budowa sieci dróg na osiedlu Słotwina, trwa budowa hali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku - mówi kierownik referatu inwestycji, Antoni Staszczyk. -Bardzo cieszymy się z tego, że w gminie powstaje tyle ważnych inwestycji. Trzeba dodać, że jeśli chodzi o zjazdy z autostrady, samorząd od lat zabiegał o ich budowę i wspierał inwestorów - twierdzi radny Jarosław Sorys.

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 władze gminy chcą pozyskiwać fundusze unijne głównie na uzbrojenie terenów przeznaczonych pod inwestycje, termomodernizację budynków należących do samorządu, rozbudowę infrastruktury sportowej , nowe drogi i dokończenie kanalizacji. -Gmina tworzy nową strategię rozwoju, dokument prawdopodobnie już we wrześniu przyjęty zostanie przez Radę Miejską i tworzony jest głównie z myślą o pozyskiwaniu europejskich funduszy - mówi kierownik Biura Funduszy Europejskich, Rafał Najdała.-Chcemy, aby nasza gmina była przyjazna mieszkańcom, aby ludziom żyło się wygodnie i bezpiecznie - mówi burmistrz Grzegorz Wawryka. -Dlatego planujemy inwestycje, które to umożliwią, chcemy dokończyć budowę kanalizacji , unowocześnić bazę sportową, głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. Już mamy doskonałą sieć dróg, ale myślimy jeszcze o ich rozbudowie i unowocześnianiu. Jednocześnie chcemy zapewnić gminie stałe dochody, dlatego jak najszybciej uruchomić musimy strefy aktywności gospodarczej.

-Aby jednak tak się stało trzeba uzbroić tereny przeznaczone na ten cel, dlatego podejmujemy działania, aby je uzbroić. Gdy tak się stanie, zainteresowanie inwestorów na pewno wzrośnie, Brzesko ma ten atut, że leży na ważnych szlakach komunikacyjnych, co dla przedsiębiorców ma niebagatelne znaczenie - mówi radny Jerzy Gawiak.

Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że jeszcze co najmniej przez rok nie wzrosną ceny za odbiór odpadów komunalnych.  -Mamy podpisane umowy ze wszystkimi mieszkańcami, z wyjątkiem tych, którzy zamieszkują bloki należące do spółdzielni mieszkaniowej. Tylko 10 procent z nich oddaje śmieci bez wstępnej segregacji - mówi kierownik Biura Gospodarki Odpadami, Danuta Zięba. Biuro ogromny nacisk kładzie na edukację ekologiczną. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych wydawane są ulotki, nie ma praktycznie w gminie imprezy, w czasie której nie byłoby elementów edukacyjnych.

konf