Niepodległościowe śpiewanie

11 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbyło się śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, którego organizatorami byli burmistrz Grzegorz Wawryka i dyrektorka MOK Małgorzata Cuber. Sala widowiskowa wypełniona była po brzegi, na wspólne śpiewanie mieszkańcy przybyli całymi rodzinami. Obecni byli także burmistrz Grzegorz Wawryka, radni i przedstawiciele wielu instytucji z terenu całej gminy Brzesko. Wspólne śpiewanie urozmaiciły dwa działające pod egidą MOK zespoły folklorystyczne – Krakowiacy Ziemi Brzeskiej i Porębianie oraz Michał Seremak, Zbigniew Gdowski i Krzysztof Szydłowski, którzy przygrywali śpiewającym.

Spotkanie w RCK-B rozpoczęło się projekcją filmu „Brzeskie drogi do niepodległości” zrealizowanego przez Studio.pl . w partnerstwie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”. Zaprezentowano w nim rolę Brzeska jako miasta na bezpośrednim zapleczu frontu od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku, pokazano bitwy i potyczki, które rozegrały się w sąsiedztwie miasta. Przypomniano o pierwszej w historii na świecie linii poczty lotniczej, autorzy filmu informowali o szczegółach dotyczących wykorzystania samolotów startujących z podbrzeskich lotnisk. Zaplecze lotnisk w Jasieniu, Brzesku i Biadolinach, z których korzystało około 30 samolotów i elita pilotów austrowęgierskich obsługiwane było przez cztery kompanie liczące w sumie ponad 700 osób. Statki powietrze odegrały poważną rolę w rozstrzygnięciu największej na froncie wschodnim operacji militarnej. Za ich pomocą dostarczano pocztę do oblężonej Twierdzy Przemyśl. Przy udziale lotnictwa zorganizowano także nietypową akcję marketingową piwa z okocimskiego browaru. Ostatnia część materiału traktuje o tym, jak wyglądała Wielka Wojna z perspektywy jednego człowieka. W filmie znalazły się bowiem cytaty z frontowej korespondencji Adama Petersa. Po wojnie pracował on jako miejski lekarz w Brzesku. Wcześniej służąc w CK armii pisywał do swojej narzeczonej, a następnie żony. Do korespondencji wykorzystywał fotografie z miejsc, w których przebywał lecząc chorych w lazaretach. Ponadto w filmie – za zgodą autorów – wykorzystano m.in. rysunki badacza historii lotnictwa dr Krzysztofa Wielgusa oraz zdjęcia należące do brzeskiego kolekcjonera fotografii Marka Sukiennika.

Kilkaset osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i biesiadnych, nie zabrakło także występów solowych, które nagradzane były gromkimi brawami. Krakowiacy Ziemi Brzeskiej odebrali z rąk burmistrza Grzegorza Wawryki medal z okazji obchodzonego przez zespół jubileuszu 50-lecia. Podziękowania i książkę wręczył burmistrz Mikołajowi, który od kilku lat bierze udział w muzycznych spotkaniach z okazji 3 Maja i 11listopada. Słowa uznania i podziękowania burmistrz Grzegorz Wawryka odebrał z rąk dyrektorki MOK Małgorzaty Cuber oraz byłej i obecnej dyrektorki biblioteki – Marii Marek i Kariny Legutek.

dsc_0560 dsc_0562 dsc_0564 dsc_0568 dsc_0569 dsc_0570 dsc_0572 dsc_0575 dsc_0576 dsc_0579 dsc_0580 dsc_0582 dsc_0587 dsc_0589 dsc_0591 dsc_0594dsc_596????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.