Uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

Żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć swoich walecznych poprzedników z Armii Krajowej, którzy odeszli na wieczną wartę. Symboliczne znicze zapłonęły na grobach żołnierzy AK oraz powojennych organizacji niepodległościowych z rejonu Małopolski.

W dniach 29-31 październikach żołnierze i pracownicy 11. MBOT odwiedzili cmentarze w Krakowie i okolicach. Święto przypadające 1 listopada jest dobrą okazją, by wyrazić szacunek i oddać hołd wszystkim zmarłym, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Żołnierze obrony terytorialnej, kontynuujący misję Armii Krajowej, czują się w sposób szczególny zobowiązani do kultywowania pamięci o swoich niezłomnych poprzednikach.

Delegacja 11. MBOT udała się także do Okulic niedaleko Bochni by uhonorować symboliczny grób ostatniego komendanta AK, gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Prawdziwe miejsce spoczynku zamordowanego w sowieckim więzieniu generała nie jest znane. Generał Okulicki, cichociemny, ostatni komendant główny AK, który swój szlak bojowy rozpoczynał jako uczeń gimnazjum, całe swoje życie poświęcił walce o niepodległość i wolność Polski. Małopolscy „terytorialsi” niosą jego przesłanie kolejnym pokoleniom.

(mjr Bartosz Kubal – oficer prasowy 11. Małopolsiej Brygada Obrony Terytorialnej)

dsc_0306 dsc_0334 dsc_0359 dsc_0372 dsc_0379 dsc_0386

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.