Bezpiecznie w gminie – rozmowa z komendantem powiatowym, Mirosławem Morylem

miroslaw-morylPanie komendancie, już od ponad dwóch miesięcy zarządza Pan brzeską jednostką, był to czas, kiedy zapoznawał się Pan ze specyfiką komendy i stanem bezpieczeństwa w gminie i w całym powiecie. Jakie są Pańskie spostrzeżenia?

Biorąc pod uwagę teren powiatu, liczbę ludności i porównując ze statystykami z lat poprzednich mogę stwierdzić, że zarówno w gminie Brzesko, jak i w całym powiecie jest bezpiecznie. Już od kilku lat notowany jest spadek przestępczości przeciwko mieniu, czyli kradzieży, włamań i rozbojów. Niepokoi natomiast wzrost wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Od początku roku w 50 wypadkach zginęło już osiem osób, dla porównania podam, że w całym roku 2015 było ich dziewięć, zaś w ubiegłym cztery. Korzystając z okazji chciałbym zaapelować do kierowców o większą rozwagę i przestrzeganie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że za nadmierną prędkość i nierozwagę możemy zapłacić najwyższą cenę.

Czy w dalszym ciągu komenda prowadzi starania o budowę nowej siedziby?

Plany takie istnieją już od kilku lat, dzięki pieniądzom pozyskanym od samorządów mamy już działkę pod budowę, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt. Kiedy ten będzie gotowy wystąpimy o pozwolenie na budowę. Biorąc pod uwagę czas, jaki potrzebny jest na dopięcie wszystkich formalności  budowa mogłaby się zacząć w 2019 roku, potrwałaby około dwóch lat. Jestem dobrej myśli, bo budowa nowej komendy w Brzesku zapisana jest w planie inwestycji Komendy Głównej Policji.

Jak wygląda wyposażenie jednostki w radiowozy?

Jesteśmy dobrze wyposażeni, a auta są w dobrym stanie. W ubiegłym roku komenda dostała dwa nowe samochody, w tym roku, w ramach programu 50/50, czyli w połowie finansowanego przez samorządy, trafi do nas kolejny. Mam też nadzieję, że dostaniemy coś także w ramach zakupów centralnych dokonywanych przez KGP.

Panie komendancie, zachęca Pan do korzystania z nowoczesnych form usług świadczonych przez policję.

Warto się z nimi zapoznać i w razie potrzeby korzystać. Chodzi o krajową mapę zagrożenia bezpieczeństwa, na którą można wejść korzystając z naszej strony internetowej. Dzięki niej ludzie mogą wskazywać zagrożenia w swoim miejscu zamieszkania. Chodzi między innymi zakłócenia porządku publicznego, picie alkoholu w miejscach niedozwolonych, złe parkowanie, przekraczanie szybkości na drogach i innych inne, które nie wymagają zgłoszenia w systemie alarmowym. Mapa jest na bieżąco sprawdzana i wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zachęcam także do używania aplikacji „Moja komenda”, dzięki której szybko można wyszukać najbliższe jednostki policji, numery telefonów i nazwiska dzielnicowych.

Panie komendancie, proszę powiedzieć, jak potoczą się dalsze losy Roberta Kowalczyka, który zakończył odsiadywanie wyroku?

Chcę wszystkich uspokoić, Kowalczyk, po zakończeniu kary został przewieziony do zamkniętego zakładu, w którym będzie leczony, o czym postanowił Sąd Okręgowy w Tarnowie, sąd także będzie decydował o możliwości opuszczenia zakładu leczniczego. Tak więc dopóki Kowalczyk stanowić będzie zagrożenie dla otoczenia, na wolność nie wyjdzie.

This entry was posted by Agnieszka Lechowicz, on at and is filed under Wywiad. Comments are currently closed.