Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Bezpiecznie w gminie – rozmowa z komendantem powiatowym, Mirosławem Morylem
12.06.2017

Bezpiecznie w gminie – rozmowa z komendantem powiatowym, Mirosławem Morylem

miroslaw-morylPanie komendancie, już od ponad dwóch miesięcy zarządza Pan brzeską jednostką, był to czas, kiedy zapoznawał się Pan ze specyfiką komendy i stanem bezpieczeństwa w gminie i w całym powiecie. Jakie są Pańskie spostrzeżenia?

Biorąc pod uwagę teren powiatu, liczbę ludności i porównując ze statystykami z lat poprzednich mogę stwierdzić, że zarówno w gminie Brzesko, jak i w całym powiecie jest bezpiecznie. Już od kilku lat notowany jest spadek przestępczości przeciwko mieniu, czyli kradzieży, włamań i rozbojów. Niepokoi natomiast wzrost wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Od początku roku w 50 wypadkach zginęło już osiem osób, dla porównania podam, że w całym roku 2015 było ich dziewięć, zaś w ubiegłym cztery. Korzystając z okazji chciałbym zaapelować do kierowców o większą rozwagę i przestrzeganie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że za nadmierną prędkość i nierozwagę możemy zapłacić najwyższą cenę.

Czy w dalszym ciągu komenda prowadzi starania o budowę nowej siedziby?

Plany takie istnieją już od kilku lat, dzięki pieniądzom pozyskanym od samorządów mamy już działkę pod budowę, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt. Kiedy ten będzie gotowy wystąpimy o pozwolenie na budowę. Biorąc pod uwagę czas, jaki potrzebny jest na dopięcie wszystkich formalności  budowa mogłaby się zacząć w 2019 roku, potrwałaby około dwóch lat. Jestem dobrej myśli, bo budowa nowej komendy w Brzesku zapisana jest w planie inwestycji Komendy Głównej Policji.

Jak wygląda wyposażenie jednostki w radiowozy?

Jesteśmy dobrze wyposażeni, a auta są w dobrym stanie. W ubiegłym roku komenda dostała dwa nowe samochody, w tym roku, w ramach programu 50/50, czyli w połowie finansowanego przez samorządy, trafi do nas kolejny. Mam też nadzieję, że dostaniemy coś także w ramach zakupów centralnych dokonywanych przez KGP.

Panie komendancie, zachęca Pan do korzystania z nowoczesnych form usług świadczonych przez policję.

Warto się z nimi zapoznać i w razie potrzeby korzystać. Chodzi o krajową mapę zagrożenia bezpieczeństwa, na którą można wejść korzystając z naszej strony internetowej. Dzięki niej ludzie mogą wskazywać zagrożenia w swoim miejscu zamieszkania. Chodzi między innymi zakłócenia porządku publicznego, picie alkoholu w miejscach niedozwolonych, złe parkowanie, przekraczanie szybkości na drogach i innych inne, które nie wymagają zgłoszenia w systemie alarmowym. Mapa jest na bieżąco sprawdzana i wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zachęcam także do używania aplikacji „Moja komenda”, dzięki której szybko można wyszukać najbliższe jednostki policji, numery telefonów i nazwiska dzielnicowych.

Panie komendancie, proszę powiedzieć, jak potoczą się dalsze losy Roberta Kowalczyka, który zakończył odsiadywanie wyroku?

Chcę wszystkich uspokoić, Kowalczyk, po zakończeniu kary został przewieziony do zamkniętego zakładu, w którym będzie leczony, o czym postanowił Sąd Okręgowy w Tarnowie, sąd także będzie decydował o możliwości opuszczenia zakładu leczniczego. Tak więc dopóki Kowalczyk stanowić będzie zagrożenie dla otoczenia, na wolność nie wyjdzie.